7. března 2018 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bek dostal pozvání, ale na Hrad stejně nepřijde. Vondráček situaci podcenil, míní Němcová

Miloš Zeman skládá prezidentský slib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman skládá prezidentský slib. | foto: Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) dodatečně pozval rektory a hejtmany, kteří nedostali pozvánku na inauguraci prezidenta. Mezi nimi také rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, ten však na Hrad stejně nedorazí. Podle bývalé šéfky dolní komory Parlamentu Miroslavy Němcové (ODS) Vondráček situaci podcenil.

Na čtvrteční slavnostní ceremoniál, během něhož bude Miloš Zeman podruhé uveden do své prezidentské funkce, byly původně pozvaní jen někteří hejtmani a rektoři vysokých škol. Vondráček, jenž jako šéf sněmovny společně s předsedou Senátu akci pořádá, kvůli tomu čelil kritice. Nastalou situaci vysvětloval tím, že hosty vybírá prezidentská kancelář.

„Nechal jsem si vyžádat seznam hostů a kolegové zavolali jednotlivým hejtmanům a rektorům, zda byli, či nebyli pozváni. Osobám, o nichž jsem věděl, že nebyly pozvané, jsem pozvánku dodatečně poslal,“ řekl Vobdráček ve středu pro server Lidovky.cz. Podle svých slov má velký zájem o to, aby událost, která se uskuteční ve Vladislavském sále Pražského hradu, proběhla důstojně a ve smírné atmosféře.

Radek Vondráček

Radek Vondráček.

Mezi těmi, kteří dodatečné pozvání obdrželi, je i rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, jenž se proti skutečnosti, že nebyl pozván, v úterý ohradil. Vondráček s ním ve středu osobně telefonicky hovořil, Bek se ale inaugurace stejně nakonec nezúčastní.

Bek: Stejně nepřijdu, Hrad si to nepřeje

Koho Hrad také nepozval

Martin Netolický (ČSSD), pardubický hejtman
- Martin Půta (STAN), liberecký hejtman
- Jiří Štěpán (ČSSD), královéhradecký hejtman
- Josef Bernard (ČSSD), plzeňský hejtman
- Jiří Pospíšil (TOP 09), europoslanec
- Petr Vokřál (ANO), brněnský primátor 
- Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity

„Ve chvíli, kdy si prezident očividně nepřeje, abych byl přítomen, tak nebudu dělat skandál a na Hrad nepůjdu,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bek, jenž dlouhodobě nesouhlasí se Zemanovými postoji a se stávající hlavou státu měl v minulosti osobní spory.

Oba muži se shodli, že vzájemný rozhovor proběhl v přátelském duchu. „Z hlediska našeho vztahu to považuji za čistý stůl,“ podotkl rektor.

Podle Radka Vondráčka je již od roku 1989 zvykem, že rozesílání pozvánek hostům je vždy úkolem protokolu hradního kancléře. „Jsou to hosté pana prezidenta, tak hosty vždy řešil hradní prokol,“ uvedl předseda sněmovny.

„Komunikace s kanceláří prezidenta byla taková, zda mám já požadavek na někoho zvlášť. Já žádné speciální požadavky neměl,“ doplnil posléze. Že by došlo k opomenutí nějakých hostů prý nečekal. Sám ale podle svých slov nepochybil.

Němcová: Vondráček to podcenil

Vondráčkova předchůdkyně ve vedení dolní komory parlamentu Miroslava Němcová (ODS) ale má za to, že její nástupce situaci podcenil. Sama prý před pěti lety rozebírala jméno každého pozvaného s protokoly sněmovny a tehdejší hradní kanceláře. „Aby se ze schůze sněmovny a Senátu nestala schůze přátel Miloše Zemana,“ podotkla Němcová pro server Lidovky.cz.

Miloš Zeman pronáší inaugurační projev.
Miloš Zeman prochází kolem nastoupených vojáků.

„Role předsedy je uhlídat, aby tato schůze měla důstojný rámec a byly na ní zastoupeny všechny složky veřejného života v České republice,“ řekla Němcová.

Vedle brněnského rektora Mikuláše Beka nedostali pozvánku na inauguraci například hejtmani Martin Netolický (ČSSD), Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) či hejtmani Jiří Štěpán (ČSSD) a Josef Bernard (ČSSD). Všichni vyslovili před prezidentskými volbami podporu Zemanovu soupeři Jiřímu Drahošovi.

rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!