26. října 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Za Okamurou se kupí byznysové stíny. Nevyjasněný prodej bytu i další otazníky

Tomio Okamura a spol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura a spol. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Tomio Okamura je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co si vytáhneš. Parafráze filmového citátu ze slavného snímku Forrest Gump vychází z množících se ­otazníků nad podnikateli a lobbisty, které se objevují v souvislosti s fungováním hnutí Svoboda a­ přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Okamurův subjekt sice bojuje za myšlenky přímé demokracie a transparentnosti, samotný šéf hnutí však příliš nejde vzorem. Příkladem je prodej Okamurova luxusního bytu za 10 milionů korun na pražských Vinohradech, na který včera upozornil deník MF DNES. 

Kupujícím byla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která před lety vzbudila rozruch manévry s vyšetřováním bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka kvůli úplatkům. Okamura zapomněl příjem z prodeje nemovitosti rozepsat do svého majetkového přiznání a zahrnul jej chybně do podnikatelských příjmů.

Nejde o jedinou nejasnost. Okamura ani Vesecká nereagovali na dotazy LN mířící na okolností několikamilionové transakce. Okamura pro MF DNES uvedl, že byt prodával Vesecké napřímo – tedy bez realitky. Tvrdí, že bývalou nejvlivnější žalobkyni v zemi do momentu prodeje bytu neznal. Kdo koho za kým přivedl a kdo nakonec sehrál roli prostředníka celého obchodu, zůstává nejasné.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura (uprostřed)...
V Praze odvolil lídr SPD Tomio Okamura.

Vedle toho jsou Okamura a ­SPD dlouhodobě spojovaní s ­vlivnými pražskými podnikateli. Volební štáb si SPD otevřela v­ karlínském hotelu Čechie, za nímž stojí byznysmen Tomáš Pitr a lidé blízcí lobbistovi Romanu Janouškovi. Prý šlo o náhodu.

Zdroje LN z pražských finančních kruhů mají za to, že důležitým stratégem blízkým SPD je podnikatel Tomáš Hrdlička, dříve vlivný politik ODS.

SPD ve volbách získala 22­ mandátů. Okamura patří ke klíčovým vyjednavačům o nové vládě.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz