Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Zvládají Japonci jadernou krizi? Ptali jste se Dany Drábové

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

UKONČENO

Nejdříve zemětřesení, pak tsunmi a nyní hrozba jaderné katastrofy. Japonsko zažívá v těchto dnech největší apokalypsu od dob Hirošimy a Nagasaki. Přestože japonské atomové elekrárny byly pokládány za nejbezpečnější na světě, zemětřesení ukázalo, že ani to není jistota. V jaderné elektrárně Fukušima o víkendu přestalo fungovat chlazení a budova prvního bloku vybuchla a zřítila se. Do ovduší unikla radiace, která přesahovala tisícinásobek povolené normy. V hale třetího reaktoru zase výbuchl vodík, který si vyžádal tři zraněné, sedm lidí se pohřešuje. Jak velké mohou být následky výbuchu? Dalo se mu zamezit? A mají se i ostatní země bát radiace? Odolal by přírodním živlům Temelín? Na tyto a další otázky odpovídala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. K otázkám čtenářům se ještě vrátí

položených otázek: 87 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (14.3.2011 12:00) Pedro
JAKÁ JE NEJHORŠÍ VARIANTA HAVÁRIE V JAPONSKÝCH JADERNÝCH ELEKTRÁRNÁCH? Říkáte, že to nebude Černobyl, ale k čemu by došlo, pokud by vše dopadlo špatně?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:21)
Nejhořší scénář je: roztavení paliva, protavení reaktorové nádoby, selkání ochranné obálky. Pak by došlo k velkému úniku radiace a vážným dopadům na okolí do vzdálenosti desítek km od elektrárny.
OTÁZKA (14.3.2011 13:34) Roman Pavel
V pripade kdyby doslo k havarii podobne vaznosti v JETE, kdo by rozhodoval o evakuaci, Vy? A evakuovaly by se pouze Ceske Budejovice nebo i Praha? V pripade obdobne situace v Dukovanech, evakuovalo by se Brno?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:23)
Rozhodoval by příslušný hejtman na naše doporučení. Evakuaci Brna nebo Českých Budějovic nepředpokládáme, pravděpodobnost, že by to bylo třeba je velmi malá.
OTÁZKA (14.3.2011 12:07) Lubor
Nejnovejsi zpravy z Japonska jsou, ze v reaktoru cislo 2 v Daiichi Fukushima uz neni zadna voda a tyce se tavi. Co se muze stat? Ziji 200 km od mista, mel bych se evakuovat ?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:27)
Myslím, že 200 km je dostatečná vzdálenost, i při opravdu nejhorším myslitelním scénáři by v této vzdálenosti evakuace neměla být potřeba. Zase se loučím, dotazy jste mě fakt zavalili, při nejlepší vůli už toho více nestihnu. Pokud byste se mě chtěli zeptat napřímo (zejména ti, na které se nedostalo, ať dělám co dělám moje kapaciat je omezená), pošlete svůj dotaz na pr@sujb.cz, budu se snažit odpovědět. Mějte se prima.