9. prosince 2008 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS bude blokovat Lisabon

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 99Diskuse
Vlastimil Tlustý s kolegy Ranincem a Schwippelem na kongresu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Tlustý s kolegy Ranincem a Schwippelem na kongresu | foto: Lidové noviny

PRAHA Jednání o Lisabonské smlouvě, které je dnes na pořadu mimořádné schůze sněmovny, může skončit dříve, než začne. Poslanci vládní ODS totiž nepodpoří program schůze.

„Pokládám za vysoce nepravděpodobné, že bychom program podpořili. Je to trošku truc opozice,“ řekl včera LN poslanec ODS a šéf ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda.
 
Poslanecký klub občanských demokratů tentokrát podpoří i největší kritici premiéra Mirka Topolánka v čele s bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým. „Jsem proti Lisabonu, takže všechny kroky proti němu podporuji,“ prohlásil Tlustý.

„V každém případě budu hlasovat proti programu schůze. Nebudu hlasovat ani pro ratifikaci Lisabonu,“ sdělil LN nezařazený poslanec Juraj Raninec.

Obdobně hovořil i jeho kolega z poslanecké kanceláře Jan Schwippel.   „Proti programu schůze budu určitě,“ prohlásil. Podle něj musí nejprve dojít k projednání a schválení radarových smluv a pak teprve k hlasování o Lisabonu.
 
Víkendový kongres ODS se usnesl, že o smlouvě mají poslanci a senátoři rozhodovat podle svého „nejlepšího vědomí a svědomí“. „Pokládal bych za velice zvláštní, kdyby bylo ani ne dva dny staré usnesení kongresu ihned porušeno,“ dodal Schwippel.

Program schůze nepodpoří ani komunisté. Těm pro změnu vadí, že v něm není návrh na uspořádání referenda o Lisabonské smlouvě. ODS s komunisty dají dohromady 105 hlasů.

O projednávání nové reformní smlouvy EU naopak stojí ČSSD, Strana zelených a lidovci. Ti ale dají dohromady „pouhých“ 87 hlasů.
Mimořádná schůze se koná tehdy, když její program schválí prostá většina přítomných poslanců. Šéf ČSSD Jiří Paroubek se už proto v předstihu nechal slyšet, že pokud by ODS dnes ve sněmovně projednávání Lisabonu zablokovala, sociální demokraté s vládní koalicí neuzavřou po dobu českého předsednictví EU „pakt o neútočení“. „Pokud se občanští demokraté nevzpamatují, žádná dohoda nebude,“ prohlásil v neděli Paroubek. Umí si ale podle schých slov představit přerušení jednání na příští týden. Lisabonem se naopak budou zabývat senátoři, kteří už z Ústavního soudu dostali rozhodnutí. V něm stojí, že text smlouvy není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Senátor a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg včera v Bruselu prohlásil, že by pokládal za nešťastné, pokud by Česko ratifikaci Lisabonské smlouvy odkládalo. Pokládá ji totiž za stejně důležitou jako dohody o umístění amerického radaru v Česku.

  • 99Diskuse