6. prosince 2008 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS havarovala, všiml si Bém

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 95Diskuse
Pavel Bém při emotivním projevu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém při emotivním projevu | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Občanská demokratická strana ztratila důvěryhodnost, řekl první místopředseda strany Pavel Bém. To je podle něj hlavní současný problém občanských demokratů. Podle Béma ODS "havarovala" a dostala se do neskutečně složitého politického prostoru. Sledujte on-line z kongresu ODS


Podívejte se na fotky

Bém také stejně jako předtím předseda ODS Mirek Topolánek vyzval delegáty kongresu k jednotě, členové ODS mezi sebou podle Béma dostatečně nekomunikují. K semknutí vyzývali i další místopředsedové. Bém se v neděli s Topolánkem utká v boji o post stranického předsedy.

Pavel Bém komentuje svůj projev na kongresu


Bém prohlásil, že ODS "havarovala" a dostala se do neskutečně složitého politického prostoru, do nejvážnější politické situace po takzvaném sarajevském atentátu. Topolánkovi ale Bém ve svém jinak kritickém projevu současně vzdal hold. Ve vší úctě a respektu, klobouk dolů, s jakou hrdostí jsi prošel posledními šesti roky, vzkázal předsedovi strany a premiérovi s tím, že ví, jak na "vrcholcích fouká".

Podle Béma ODS zklamala veřejnost a nastala u ní lhostejnost, "nejhorší možný stav". Pouze na kosmetické změny a "čechrání modrých peříček" není čas, nestačilo by to, dodal Bém. Přesto upozornil, že strana podcenila marketing.

Pavel Bém hovoří o kroku Václava Klause

O nutnost se znovu sjednotit hovořil i další místopředseda Petr Bendl. "Takhle rozvráceni nemůžeme po lidech chtít, aby nám ve volbách dali hlasy," řekl Bendl.

"Jsem v ODS od podzimu 1991 a nepamatuji dobu, kdy bychom se mezi sebou v názorech tolik lišili," uvedl. Podle něj ODS není už týmem, který má schopnost si bez postranních úmyslů vyříkat různé pohledy na daný problém. "Více se pomlouváme, než spolu mluvíme," dodal Bendl.

Pavel Bém hovoří o tom, zda čekal od Václava Klause podporu


Vyslovil se také pro stabilizaci vlády. Trojkoaliční projekt je podle něj přes všechny potíže nejméně špatným politickým řešením: "Jakákoliv jiná varianta nás vhání do náruče socialistů. A ti s sebou přivedou i komunisty".

Ministr zemědělství a místopředseda strany Petr Gandalovič přirovnal situaci v ODS k horské túře ve špatném počasí. "Bouřka prohraných voleb je však už za námi. Nyní je nutné, abychom našli sílu jít dál a naši cestu dokončit," upozornil. Občanští demokraté se sbírají po drtivé prohře v podzimních krajských a senátních volbách.

Další z místopředsedů a ministr vnitra Ivan Langer asi pěti stovkám delegátů promítal záběry s rozhovory se zklamanými voliči a emotivně hovořil o nutnosti tyto lidí získat zpět.

Velmi komplexně své vystoupení pojal místopředseda a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. K získání středového voliče jsou podle něj především potřeba tři politické pilíře - ekonomická, prorodinná politika a snaha zajistit kvalitní vzdělávání.

Lidovky.cz
  • 95Diskuse