Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Přitrouble směšný boj alfa samců o titul prvního muže. Spasitele na Hradě nehledejme


Prezident, nebo král? T. G. Masaryk byl sice demokraticky zvoleným prezidentem, přesto vytvářel auru až královskou. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Prezidentský úřad je v Čechách „začarován“. Hledáme boha, k němuž můžeme vzhlížet – krále, náčelníka, který nás ochrání. Přímá volba tomu jen napomáhá. Jakmile však usedne na trůn narcis, je zle. Za prezidenta potřebujeme spíše klidného úředníka než vládce národa.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Máloco vlastně může překvapit méně než samotná existence prezidentského úřadu. Jako by vyjadřoval odvěkou lidskou touhu po vedení a „zbožňování“ (tedy snahu vyrobit si z pouhého smrtelníka boha) zároveň. Zdá se tak, že lidé bez institutu prvého muže, který po způsobu starých králů proroste svým fyzickým tělem do podoby oficiální „hlavy státu“, dost dobře nemohou být.

Tato nauka o dvou tělech krále (a někdy i vládnoucí královny) – fyzickém, které pomíjí, a mystickém, které trvá a pokračuje v následnících, totiž skutečně neobchází ani pojetí současného prezidentského úřadu. I zde je jeho nositel obtížen v nemalé míře úkoly výrazně symbolické, ba přímo rituální povahy. Proslovy při slavnostních příležitostech upamatovávajících na totemické příběhy daného národa a státu, kladení věnců k hrobům jeho hrdinů či vyznamenávání nových adeptů tohoto stavu.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat