Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Překonávání temnoty a cena bezpečí. Jeden svět nabízí divákům bolesti a křivdy celého světa

Zahajovací snímek. Dokument Překonat temnotu natočil kolektiv ukrajinských filmařů na počátku války foto: Jeden svět

Už čtvrtstoletí se pravidelně koná přehlídka Jeden svět, mezinárodní festival filmů o lidských právech, který se postupně rozrostl v největší akci svého druhu na světě. Jeho dvacátý pátý ročník s tématem Cena bezpečí startuje příští středu v Praze a bude se konat ve 28 městech po celé České republice. Vybrané filmy budou navíc po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
  10:30

Laureátem ocenění Homo Homini, které pořádající společnost Člověk v tísni tradičně při zahájení Jednoho světa uděluje osobnostem a skupinám, jež se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie, je letos venezuelský aktivista Javier Tarazona. Ve své zemi momentálně čelí falešnému obvinění ze zrady, podněcování k nenávisti a terorismu a je již déle než 600 dnů ve vězení.

Jeden svět, od 22. 3. do 2. 4. ve 28 městech v celé České republice

Tak se to totiž s Jedním světem má: nenabízí svým účastníkům příjemné či lacině chlácholivé zážitky, ale konfrontuje je s bolestmi a křivdami, kterých je stále plno na druhé straně zeměkoule i v naší bezprostřední blízkosti. Jedna z jeho soutěžních kategorií se příznačně jmenuje Máte právo vědět, ale také by mohla nést název Měli byste vědět: jen poznáním a pojmenováním problémů se otevírá cesta k jejich řešení a dokumentární filmy v tomto směru odvádějí mimořádně záslužnou práci.

Festival Jeden svět nabídne skoro sto dokumentů. Hlavním tématem je Cena bezpečí

Zmíněná soutěžní sekce Máte právo vědět nabízí příběhy o zásadním porušování lidských práv, které by neměly zůstat nepovšimnuty, ať se odehrávají na Papui Nové Guineji, v Indii, v Afghánistánu nebo třeba v Maďarsku. Málokdo si asi dělá iluze o dodržování lidských práv v Rusku, o to důležitější je ale vědět, že i tam měli a stále mají lidé odvahu bojovat proti zvůli.

Konkrétní případ předkládá snímek Kauza Nový majestát (natočený v koprodukci Chorvatska, Finska a Norska): „Sedmnáctiletá Anna Pavlikova je spolu se svými devíti přáteli zadržena v Moskvě a obviněna z pokusu o násilné svržení vlády Ruské federace pod hlavičkou extremistické skupiny Nový majestát,“ líčí jeho anotace.

„Režisérka dokumentuje případ mladých lidí, kteří na telegramovém chatu založili skupinu, jejíž činnost ruský režim s pomocí tajných agentů prezentuje veřejnosti jako extremistickou a krajně nebezpečnou. Mučením vynucená prohlášení zakladatele skupiny obletí ruský internet. Annu Pavlikovou zavřou do malé cely s padesáti dalšími ženami. Její zdraví se rychle zhoršuje. Rodiče zadržených to ale nehodlají nechat jen tak.“

Zahajovacím filmem festivalu je dokument Překonat temnotu, natočený kolektivem ukrajinských filmařů a filmařek během prvních týdnů války. Snímek je zařazený do speciální sekce Ukrajina, která nabízí celkem pět titulů, mimo jiné nový film Vitalije Manského Východní fronta: do drastické reality války vtahuje diváky prostřednictvím kamery na uniformě zdravotníka Jevhena Titarenka. I toto máme právo vědět.

Autor: