Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Kníže, který tvořil Evropu. Metternich považoval despotismus za zásadní zlo, obdivoval britský politický systém


Muž, který nenáviděl nacionalismus i despotismus. Ke knížeti Metternichovi se ale dějiny zachovaly macešsky. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Dějiny na něj nakydaly spoustu špíny, ale jak se mnohem později ukázalo, neprávem. Kníže Klemens Metternich, jehož 250. výročí narození proběhlo před několika málo dny, totiž vůbec nebyl tmář, despota a reakcionář, jak se zažilo. Naopak. Jenže mnohé jeho vizionářské myšlenky můžeme plně docenit až nyní.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Svou hvězdnou hodinu nezažil ministr zahraničních věcí rakouského císařství Klemens von Metternich (1773–1859) pouze jednu. Vlastně mu patřilo několik posledních let napoleonských válek, kdy byl ústřední postavou evropské politiky. Po těžké porážce od francouzského císaře Napoleona Bonaparteho v bitvě u Wagramu (5.–6. července 1809) a Schönbrunnské mírové smlouvě z října téhož roku Rakousko naléhavě potřebovalo oddech. A Metternich mu ho získal – obratným „dotažením“ sňatku dcery rakouského císaře Františka I. Marie Luisy právě s arcinepřítelem Napoleonem.

Metternich se rychle pasoval do role klíčového Napoleonova protihráče, střídavě s ním uzavíral příměří a spojenectví a hned zase proti němu formoval válečné koalice. Nikoli náhodou toto období Metternich považoval za vrchol svého veřejného působení a velmi mu záleželo na tom, aby si ho historie pamatovala jako diplomata, jenž přelstil Napoleona.

Svoji misi Metternich korunoval vídeňským kongresem, jemuž po mnoho měsíců od září 1814 do června 1815 vládl při jednacích stolech i v zákulisí salonů či nekonečných plesů a slavnostních akcí. Metternich tu pouze nedával Evropu dohromady po mnoha letech napoleonských válek. Ne, snažil se vybudovat nový evropský řád, protože dobře chápal, že staré hodnoty a hranice, do nichž se narodil, během jediné generace smetla revoluční smršť. Svět, jaký do té doby všichni znali, přestal existovat. Metternichovým úkolem bylo vybudovat nový.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: