Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na vlasy, jsou tu 'Čtyři dny'

Kultura

  20:00
PRAHA - Osm dnů kulturního adrenalinu nabídne podle organizátorů od 15. do 22. října v Praze festival 4+4 dny v pohybu. Na setkání s novináři upozornili na progresivní mezinárodní taneční a divadelní soubory, výstavu 23 českých kurátorů na téma Štěstí v budově bývalého Ústředí lidové a umělecké výchovy na Národní třídě (ÚLUV) i premiéry projektů zajímavých tuzemských tvůrců.

Jen pro odvážné - děti v roli kadeřníků foto: Reprofoto

"V programu 16. ročníku této mezinárodní přehlídky současného umění budou komentované návštěvy barrandovských teras i vršovických industriálních staveb, pouliční hry, kulturní sympozia, přednáška o Araratu a Botiči, lechtivý videoart a na závěr umělecký happening na fotbalovém stadionu Bohemians," řekl dramaturg Pavel Štorek. Podle něj festival nikdy neuvedl tolik českých premiér jako letos. Vzhledem k nedostatku financí pokládá spolupráci souborů za "cestu k přežití".

Big Brother s hořkou příchutí

Festival se jako každý rok neomezí jen na zavedené prostory jako Divadlo Archa, Divadlo Alfred ve dvoře, Studio Alta či MeetFactory, ale uměním oživí nevyužité a zanedbané objekty pražské architektury. V Arše vystoupí například slavné německo-britské uskupení Gob Squad s představením Before Your Very Eyes. Na jevišti za jednostranným zrcadlem v něm účinkují dětští performeři ve věku od osmi do 14 let, kteří vtipně komentují svět dospělých a své plány do budoucna.

Zastaví se tu i severský soubor Jo Stromgren Kompani, jehož tanečníci a herci uvedou představení The Society. Pohodu společnosti milovníků kávy v něm přeruší strašlivý nález, když jeden z nich objeví použitý pytlík od čaje.

K exotickým zážitkům má patřit Cyborg Manifesto hvězdy brazilského experimentálního divadla Joelsona Gussona. Staví v něm na hlavu kult dokonalé krásy, který vládne nejen v Brazílii, zemi považované za království plastických operací. Jako poslední zde uvede českou premiéru tanečního projektu česko-italský soubor Deja Donne. Do Studia ALTA přiveze švýcarsko-slovenská skupina T-d'U představení ÔKÔ, které vzniklo v režii Martina Kukučky. Projekt Haircuts by Children (Nechte se ostříhat dětmi) představí kanadský soubor Mammalian Diving Reflex.

Nový cirkus a bojové umění

Z českých premiér půjde o novinku režiséra, scenáristy a herce Jiřího Havelky s divadlem Vosto5, představení Pérák - Na jméně nezáleží, s podívanou kombinující prvky nového cirkusu a bojových umění s poetikou autorského divadla, komiksu a slovního humoru. Režisér Jiří Adámek připraví se souborem Boca Loca Lab představení Požár, které diváky zavede do 20. a 30. let minulého století.

Soubor Handa Gote Research & Development a choreografka a tanečnice Veronika Švábová v novém projektu Mraky pátrá po dějinách vlastní rodiny, hledá důležité momenty i zdánlivé maličkosti.

Pražskou premiéru představení Suna No Onna (Písečná žena) uvede i choreografka Lea Švejdová a soubor NANOHACH.

"Pro všechny je společný originální umělecký rukopis a jistý druh otevřenosti a poctivosti. Spojnicí jsou dějiny vlastní rodiny, Evropy i lidského těla," podotkl Štorek. Vstupenky do Archy jsou k dostání už v jeho pokladně v cenách od 200 do 290 korun. Vstupenky na další akce budou k dispozici vždy na místě před konáním. Počítá se i se slevami pro studenty a seniory. Od 30. září je na adrese www.ctyridny.cz k dostání festivalový pas umožňující vstup do Archy, Divadla Alfred ve dvoře a Studia Alta. Stojí 700, respektive 400 Kč.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!