Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A přece se učí! Setkat se a zkoušet je velká radost, říká dirigent Marko Ivanovič

Kultura

  12:00
PRAHA - Poděkováním těm, kteří pečují o vzdělání, a podporou všem, kdo se i v mimořádných podmínkách učí, má být zítřejší koncert České studentské filharmonie, který v sobotním přímém přenosu z pražského Rudolfina bude přenášet ČT Art, Facebook a YouTube České filharmonie.

Dirigent Marko Ivanovič. foto: Hana Smejkalová

Dirigent Marko Ivanovič, kterého v druhé půli večera vystřídá šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov, připomíná, že společným jmenovatelem koncertu je optimismus.

Lidovky: Hrát v přímém přenosu a bez publika může být pro mladé hudebníky stresující. Dát se vést nejen svým stálým dirigentem, ale také Semjonem Byčkovem, v budoucnu možná jejich „velkým šéfem“, dostanou-li se do České filharmonie, je výzva. A konečně být tlumočníky poslání koncertu, jímž má být hold těm, kteří pečují o vzdělání, je rovněž významný úkol. Jak tuto odpovědnost nesou?Už před patnácti lety jsme s muzikologem Petrem Kadlecem začali pořádat velké edukační koncerty zaměřené na studentské publikum. V každé sezoně jsme uskutečnili cyklus čtyř koncertů pod názvem Čtyři kroky do nového světa a na každém z nich jsme se pokoušeli publikum interaktivní a pokud možno hravou formou seznámit s nějakým zajímavým a zásadním symfonickým kusem. A už od začátku jsme chtěli, aby i orchestr, který bude dílo předvádět, byl studentský.

Zpočátku jsme se opírali o zavedená a známá amatérská studentská tělesa, především o Pražský studentský orchestr profesora Mirko Škampy. Časem jsme se ovšem rozhodli usilovat o větší profesionalizaci a tak jsme – s podporou České filharmonie, která se našeho projektu ujala – začali oslovovat studenty středních a vysokých uměleckých škol nebo i mladé profesionály.

V posledních letech se nám konečně podařilo dosáhnout toho, že má náš orchestr stálou sestavu, která se vždy s novou sezonou lehce promění. Ruku v ruce s tímto vývojem šla pochopitelně i stále se zvyšující kvalita a v orchestru nyní panuje nadšení, zdravé sebevědomí a zároveň i ambice přesvědčit o své kvalitě i širší veřejnost. Sobotní koncert je tedy v tomto směru vítanou příležitostí, na kterou se všichni moc těší, a myslím, že trému si zatím připouští jen málokdo.

Lidovky: Program je pestrý a dost náročný – Suk, Dvořák, Janáček a Wagner, Beethoven, Verdi. Měli jste už možnost takto se představit?
Dosavadní koncerty České studentské filharmonie byly poněkud atypické. Většinou se nazkouší jedna, zhruba třičtvrtěhodinová skladba. První půlka koncertu bývá moderovaná Petrem Kadlecem a mnou, hrají se ukázky a spolu s publikem se všelijak rozebírají. Ve druhé půlce se skladba zahraje v kuse. I náš sobotní koncert bude moderovaný, ale přesto jde o plnohodnotný celovečerní program a navíc docela náročný a pestrý – jak žánrově, tak personálně: dva dirigenti, sólista... Takže ano – je to výzva.

Vyvstává tady navíc otázka, proč jsme zvolili zrovna šest kratších kusů místo, řekněme, jedné ucelené symfonie. Smyslem tohoto koncertu je mimo jiné přesvědčit o smysluplnosti a výjimečnosti takzvané vážné hudby i publikum, které k tomuto žánru teprve hledá cestu. Navíc zde máme možnost ukázat i edukační vazby mezi jednotlivými skladateli – Verdi byl například velký obdivovatel Wagnera, Janáček Dvořáka, Suk byl přímým Dvořákovým žákem a jeho pochod V nový život lze s trochou nadsázky označit za skladbu vlastenecky výchovnou.

Všechny skladby sobotního večera ale mají, podle mne, společného jmenovatele. A tím je optimismus. Ne vždycky úplně samozřejmý a prvoplánový, ale pokaždé velmi upřímný.

Lidovky: Chcete dát impulz patrně mladým posluchačům k poslouchání a pěstování hudby, která je jistě průvodcem do vyšších sfér vnímání světa a nadhledu nad realitou, a míníte zřejmě také zdůraznit, jaký význam má vzdělávání a jak nebezpečné je v této oblasti rezignovat?
Osobně považuji proces vzdělávání za celoživotní záležitost. Je to vlastně taková cesta osobního růstu, která nám pomáhá nejen k individuálně kvalitnějšímu životu, ale i ke kultivaci a rozvoji celé společnosti. A zrovna aktivní poslech kvalitní, hluboké hudby může být jedním za způsobů, jak si neustále rozšiřovat obzory a nakonec lépe porozumět sobě a světu kolem nás.

Lidovky: Jak propojíte hudbu a hráče s moderátory režisérkou Alicí Nellis a youtuberem Karlem Kovy Kovářem? Nepůjde asi o tradiční „výchovný“ koncert.
Koncert by to měl být netradiční v každém ohledu a volbou moderátorů jsem vyloženě nadšený. Oba se ukázali být velice zapálení jak pro samotné téma koncertu, tak i pro hudbu, která na něm zazní. Hlavní iniciátor koncertu Petr Kadlec však zatím mě i muzikanty udržuje tak trochu ve stavu blažené nevědomosti, takže jsem sám zvědav na konkrétní podobu moderátorských vstupů a trochu se obávám, že se na nás chystá nějaká překvapivá kulišárna…

Lidovky: Českou studentskou filharmonii můžeme chápat jako přípravu mladých muzikantů k působení ve velkých orchestrech, třeba filharmonii „dospělé“?
Ano, i tak lze smysl našeho orchestru vnímat, i když je mezi námi i řada lidí, kteří už do profesionálního života vykročili. U nich zase vnímám radost z toho, že si můžou zamuzicírovat s kolegy, se kterými by se jinak na pódiu nepotkali, zahrát si a hlouběji proniknout do některé své oblíbené skladby nebo třeba potkat se s takovými legendami, jako jsou například dirigenti Simon Rattle nebo Semjon Byčkov.

Lidovky: Co vlastně může dělat studentský orchestr v době zavřených škol a koncertních sálů? A co dirigent?
Doba je to složitá pro všechny, hudebníky nevyjímaje. Všichni si uvědomujeme, že sebedokonalejší „stream“ nebo TV přenos nemůže nahradit setkání s živým publikem. Snažíme se nějak zaplnit volný čas, přemýšlíme o změně povolání, hledáme motivaci pro každodenní cvičení na nástroj. A tak když se najednou objeví možnost setkat se s kolegy a společně zkoušet, je to prostě veliká radost. No a když dirigent dostane pod ruku orchestr plný mladých, zapálených, talentovaných a pozitivních lidí – co víc si může přát?

A PŘECE SE UČÍ!

Na koncertě s tímto názvem zazní v sobotu večer v Rudolfinu následující skladby:

■ Josef Suk: V nový život, pochod

■ Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, 2. věta

■ Leoš Janáček: Taras Bulba, 3. věta

■ Richard Wagner: Mistři pěvci norimberští, předehra k opeře

■ Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 3 c moll, sólista Tom Borrow

■ Giuseppe Verdi: Síla osudu, předehra k opeře

■ Dirigenti Marko Ivanović a Semjon Byčkov

Koncert začne ve 20.15, přenášet jej bude ČT art, Facebook a YouTube České filharmonie. Moderátory večera jsou Alice Nellis a Karel Kovy Kovář.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat