Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aki Kaurismäki přijede na Letní filmovou školu

Kultura

  14:44
PRAHA - Legenda finského i skandinávského filmu Aki Kaurismäki je jedním z potvrzených hostů Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ), jejíž 37. ročník se koná od 22. do 31. července.

Aki Kaurismäki foto: Reprofoto

Na tiskové konferenci organizátoři z Asociace českých filmových klubů (AČFK) upozornili, že mistr minimalistických tragikomedií plných melancholie, černé kávy, pohnutých osudů a rock´n´rollu uvede kompletní retrospektivu svých filmů, včetně novinky Le Havre.

Podle uměleckého ředitele LFŠ Pavla Bednaříka budou dalšími hosty tohoto setkání milovníků filmu například režisér a scenárista Robert Sedláček, rumunští filmaři Dan Pita a Andrei Ujica a také bosenský filmař a muzikant Emir Kusturica.

Program je opět složen z šesti sekcí - Fokus, Inventura, Spektrum, Visegradský horizont, Zvláštní uvedení, AČFK uvádí. Jeho součástí budou přednášky hlavních hostů, z nichž někteří obdrží Výroční cenu asociace.

Témata zahrnou aktuální výročí (11. září a hrozba terorismu, výročí narození Gustava Machatého a Krzysztofa Kieślowského). Ostatní cykly připomenou neprávem opomíjené kinematografie, režiséry, případně splatí dluh v podobě zásadních retrospektiv (Billy Wilder, Ernest Lubitsch).

Sekce Fokus nabídne průřez rumunskou kinematografií od němých snímků až k nové vlně. Připomene i díla z období totality, která obsahovala kritický a opoziční tón vůči dobové ideologii. Desáté výročí teroristických útoků proti USA bude východiskem tematické sekce mapující filmovou reflexi islámského terorismu a zahraniční politiky západního světa poslední dekády.

Třetí republika i Banksy

Ve výběru se objeví i hrané filmy a dokumenty analyzující střet dvou dominantních světových náboženských systémů a ideologické koncepty obou stran konfliktu ve vztahu k reprezentantům moci i obyčejným hrdinům.

Vstupné

Ceny akreditací na LFŠ činí na celou dobu pro studenty a členy filmových klubů 1250 korun. Akreditovat se mohou od 5. dubna na www.lfs.cz. Pokud tak učiní do poloviny května, stačí jim jen tisícikoruna.

Sekce Třetí republika v československém filmu (1945-1948) uvede vzorek snímků natočených v čase relativní svobody, v době předúnorové.

Asociace českých filmových klubů je hlavním pořadatelem Letní filmové školy, ale také klíčovým distributorem klasických a artových filmů v České republice. Od loňska tvoří v programu školy její snímky samostatnou sekci, která představuje díla uvedená v uplynulé sezoně i nové distribuční počiny.

K těm budou patřit paradokument Exit Through the Gift Shop přední streetartové legendy Banksyho či poslední film maďarského génia Bély Tarra Turínský kůň.

Doprovodný program vytvoří koncerty a představení ve stanu Divadla DNO včetně setkání s takzvanou slam poetry. Pětidenní workshop situační fotografie povede fotograf Karel Cudlín. Vrcholem programu bude koncert kapely The No Smoking Orchestra Emira Kusturici.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!