Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Album Metallicy je první metalovou deskou amerického fondu nahrávek

Kultura

  9:28
Album skupiny Metallica nazvané Master Of Puppets se stalo první metalovou deskou, kterou zařadila americká Kongresová knihovna do Národního registru nahrávek. Informovala o tom knihovna na svých stránkách. Mezi 25 zvukovými záznamy, které letos na seznam přibyly, je například projev amerického ministra zahraničí George Marshalla z roku 1947 vyhlašující plán obnovy Evropy po druhé světové válce.

Metallica. foto: archiv MetallicaReprofoto

Knihovna Kongresu USA, která je největší knihovnou světa, vybírá od roku 2002 každoročně 25 nahrávek, které považuje za „kulturně, historicky a esteticky důležité“ k uchování pro budoucí generace. Celkem už tak tento seznam obsahuje na 450 položek. Album Metallicy, které vyšlo v roce 1986, si zařazení zasloužilo mimo jiné díky „prolomení thrash metalové ortodoxie“.

„Jsme pyšní, že můžeme být po boku takových ikon jako jsou John Coltrane, Merle Haggard, Santana či George Carlin,“ ocenila Metallica na svých stránkách zařazení do národního fondu. A dodala, že Master of Puppets je kolekcí skladeb, kterou považuje za rozhodující moment období, v němž se kapela formovala.

Do národního hudebního fondu, kam se letos vybírala díla z let 1911 až 1986, přibyla i deska saxofonisty Johna Coltranea z roku 1964 A Love Supreme, album kapely Carlose Santany Abraxas z roku 1970, dvě verze hitu Mack the Knife (v podání Louise Armstronga a Bobbyho Darina) či Mahlerova Devátá symfonie nahraná Vídeňskou filharmonií pod taktovkou Bruna Waltera v roce 1938, jen krátce před anšlusem Rakouska nacistickým Německem.

Autor: