Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Album Nipomo formace Dva může získat cenu Apollo i Vinyla

Kultura

  9:00
Album Nipomo formace Dva má šanci získat zároveň cenu Apollo i Vinyla za rok 2014. Nahrávka, ve které Jan a Bára Kratochvílovi spojili natáčení s cestovatelskými zážitky, byla nominována ve čtvrtém ročníku obou těchto cen hudebních publicistů. Loni nastala podobná situace v případě skupiny Houpací koně a projektu Kittchen, na vítězství v ani jedné z cen ale nedosáhly.

Skupina Dva - Bára a Jan Kratochvílovi foto: Archiv DVA

Jméno vítěze čtvrtého ročníku Ceny Apollo za nejlepší album roku 2014 oznámí pořadatelé 5. února příštího roku v holešovickém klubu Podnik. Ze zveřejněných nominací vyplývá, že cenu si může odnést Adrian T. Bell, Boris Carloff, Lenka Dusilová a Baromantika, Dva, Kieslowski, Skleník nebo kapela Zrní.

Více o nominacích na Cenu Apollo čtěte zde:

Hudební ceny Vinyla oznámí výsledky svého čtvrtého ročníku 8. února v pražském Lucerna Music Baru. Porota vyhlásí vítěze ve třech kategoriích Deska, Objev a Počin/Událost. Letos poprvé se jedné kapele povedlo získat nominaci hned ve dvou kategoriích. Táborští Kalle s debutovou desku Live from the Room získali nominaci jako objev roku i v kategorii Deska roku. Vedle skupiny Dva na desku roku aspirují slezští Leto s debutovou nahrávkou Zbytky ozářených ploch.

Kromě Kalle jsou jako objev roku nominováni Divided a Schwarzprior. Počinem roku může být album U nás v garáži, na němž vzdala dvojice Václav Havelka (Please The Trees) a Martin Tvrdý (Bonus) poctu velkým jménům českého undergroundu a alternativní hudby osmdesátých let. Dalšími nominovaným v této kategorii jsou Studio Needles za hudbu k audioknize Solaris a nezávislý festival Pelhřimovy 2014.

O nominacích cen Vinyla ve třech kategoriích rozhoduje porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény. Proti loňským 26 porotcům letos porota zeštíhlila na 22 hlasovatelů.

Nominovaná alba na cenu Apollo vybírá porota složená z osmi desítek hudebních publicistů, o vítězi pak rozhodne desetičlenná porota vzešlá z jejich hlasování.

V dosud posledním ročníku ceny Vinyla si ocenění odnesly Vložte kočku (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku). Ceny české hudební kritiky Apollo loni převzali Bratři Orffové za nahrávku Šero.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat