Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Banderas s Oldmanem okradli Streepovou. Ve filmové novince o Panama Papers jde hlavně o peníze

Gary Oldman a Antonio Banderas. Snímek The Laundromat (2019). Režie: Steven Soderbergh. foto: NETFLIX

PANAMA - Snímek The Laundromat (Prádelna) se točí okolo kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Hvězdně obsazené komediální drama se divákům představí na filmovém festivalu v Benátkách. Na internetu ale tvůrci zveřejnili ukázku.
  16:00

Jürgen Mossack (Gary Oldman) a Ramón Fonseca (Antonio Banderas) jsou těžce „za vodou“. Jejich právnická firma sídlící na Panamských ostrovech totiž pomáhá mezinárodní klientele prát špinavé peníze. Tím pomáhají miliardářům být bohatšími a chudáci díky nim ještě více zchudnou. 

Meryl Steepová. Snímek The Laundromat (2019). Režie: Steven Soderbergh.
Meryl Steepová. Snímek The Laundromat (2019). Režie: Steven Soderbergh.

Jedním z poškozených je i vdova Ellen Martinová (Meryl Streepová). Ta si ale nenechá nic líbit a vydá se tajemné firmě po stopách. Postupně nachází důkazy, které rozpoutají jednu z největších investigativních kauz novodobé historie. 

Snímek je volnou dramatizací faktografické knihy Secrecy World: Inside the Panama Papers Investigation of Illicit Money Networks and the Global Elite (česky zatím nevyšla), kterou napsal publicista Jake Bernstein. Prádelna se divákům v Benátkách představí v premiéře 1. září. Snímek je nominován na Zlatého lva za nejlepší film. 

Ve filmu si kromě výše zmíněných herců zahraje i David Schwimmer, Jeffrey Wright, Matthias Schoenaerts, Sharon Stoneová, Will Forte nebo Chris Parnell. 

Steven Soderbergh se proslavil hlavně jako tvůrce trilogie Dannyho parťáci. Na svém kontě má ale například i oblíbenou Erin Brockovich (2000) s Julii Robertsovou v hlavní roli. Jako jeden z prvních snímků v roce 1991 zpracoval i pražské osudy spisovatele Franze Kafky ve filmu Kafka. Démony zmítaného českého Němce si zahrál Jeremy Irons. Za film Traffic - Nadvláda Gangů (2000) získal Oscara. Snímek Sex, lži a video (1989) zase ohromil porotu na festivalu Cannes, která mu udělila prestižní Zlatou palmu. 

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat