Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie se loučila s Belmondem. Promluvil prezident Macron, zazněly tóny z Profesionála

Kultura

  16:50aktualizováno  17:36
Stovky lidí včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dorazily ve čtvrtek odpoledne uctít památku francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, který v pondělí ve věku 88 let zemřel. Výjimečný národní ceremoniál v pařížské Invalidovně zahájila vojenská přehlídka a zhruba čtvrthodinový prezidentův projev. Rakev s hercem pak vyprovodil dlouhý potlesk.

Belmondovu rakev zakrytou francouzskou vlajkou vystavili na nádvoří před stovkami lidí, kteří byli na pietní událost pozváni. Kromě rodiny a prezidentského páru dorazili členové vlády, politici a osobnosti francouzské kultury, filmu a sportu.

Nechyběli mezi nimi význační francouzští herci Jean Dujardin, Richard Anconina či Patrick Chesnais. Z politiků pak dorazil například francouzský exprezident Francois Hollande či bývalý ministr kultury Jack Lang.

Rakev s ostatky Jeana-Paula Belmonda zakryla francouzská vlajka (9. září 2021).

Výjimečný národní akt zahájila krátce po půl páté vojenská přehlídka. Vojáci nastoupili na nádvoří Invalidovny, které zdobila obrovská fotka zesnulého herce. Po minutě ticha prošel po nádvoří podél nastoupených jednotek francouzský prezident Emmanuel Macron a zazněla francouzská hymna. Teprve pak za slavnostního bubnování dorazila na vnitřní nádvoří čestná stráž složená z členů Garde Républicaine nesoucí rakev s ostatky slavného herce. Stále zakrytou francouzskou vlajkou ji položila doprostřed prostranství.

Následně se Belmondova nejbližší rodina usadila na přední místa, aby vyslechla Macronovu řeč. „Navždy zůstane Mužem z Acapulca. Jean-Paul Belmondo byl národním klenotem, plný elegance a výbuchů smíchu, s hlasitým projevem a mrštným tělem, úžasným hrdinou a známou figurou, neúnavný odvážlivec a kouzelník se slovy. Nacházíme v něm sami sebe,“ uvedl francouzský prezident už v pondělí v bezprostřední reakci na hercův odchod.

Byl jako my

Francouzský prezident mluvil asi čtvrt hodiny. „Milovali jsme Belmonda, protože byl jako my,“ zmínil během svého projevu a dále jej nazval „nenapodobitelnou hvězdou francouzské kinematografie“. Vzpomněl na jeho práci s novovlnnými režiséry Françoisem Truffautem a Jeanem-Lucem Godardem či na tvorbu s Jeanem-Pierrem Melvillem, Alainem  Resnaisem a Claudem Chabrolem. Belmondo byl podle něj „přitomností, vedle které jsme filmu od filmu vyrůstali“.

„Vive la République, vive la France!“ zakončil svou řeč viditelně pohnutý Macron. Následně vzdal Belmondovi hold přímo před rakví, poklonil se a dotkl se jí rukou. Po dalších protokolárních poctách se čestná stráž opět chopila rakve. Za potlesku všech přihlížejících a naživo hrané hudby z filmu Profesionál ji pronesla celým nádvořím, aby se za ní mohl vytvořit špalír smutečních hostů. Jako poslední šel za rakví prezidentský pár.

Ceremoniál byl z podloubí budov lemujících nádvoří přístupný i zhruba další tisícovce lidí, kteří mohli dorazit bez pozvánky. Museli se však prokázat potvrzením o očkování, testu či prodělání covid-19. Ceremoniál dále promítali na dvou obřích obrazovkách na veřejném prostranství před Invalidovnou.

Květiny coby výraz úcty Jean-Paulu Belmondovi, který zemřel 6. září 2021.

Pietní akty v Invalidovně byly dříve vyhrazeny padlým vojákům, později se zde začaly konat smuteční ceremonie pro význačné osobnosti francouzské společnosti. Naposledy se této pocty dostalo v roce 2019 bývalému prezidentovi Jacquesu Chiracovi, upozorňuje ČTK.

Kvůli nesmírné popularitě legendárního herce u francouzské veřejnosti se Elysejský palác společně s rodinou rozhodli Invalidovnu zpřístupnit od 19:30 všem, kdo budou chtít Belmondovi u jeho rakve vzdát hold.

Následný pohřeb velikána francouzského filmu, kterému Francouzi přezdívají Bébel, se uskuteční v pátek od 11:00 v kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!