Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Bon Appétit! Pro novou taneční inscenaci spojily síly Balet Národního divadla a Laterna magika

Inscenace Bon Appétit! foto: ND

PRAHA - Ještě nemáte hlad? Nevadí! Choreograf Jan Kodet a režisérský tandem SKUTR vás navnadí taneční a velmi chutnou podívanou. Bon Appétit! má premiéru 10. září.
  18:00

Bon Appétit! je úkaz. Inscenace v podstatě nemá libreto a ani pevný scénář. Neustále se vyvíjí a takto pokračovat bude asi až do premiéry. „S touto metodou jsem se setkával pravidelně například v zahraničí, vznikají tak inscenace tanečního divadla a současného tance, je to běžná praxe,“ vysvětluje postup choreograf Jan Kodet.

Inscenace Bon Appétit!
Inscenace Bon Appétit!

„Útržky příběhů, vnitřní světy lidí, které jsme minuli na ulici nebo ve snu. Strach, hledání a nalézání. Plynutí času. Radost z dobře udělané palačinky. Pomeranč a jeho tajemství pod kůrou. Odhozený kelímek. Osamělost za stolem. Dotek. Absence dotyku. Francouzština – jazyk kuchařů. Fontána čokolády. Zmražené a rozmražené city uprostřed chladícího boxu na potraviny, nebo spíš na život...,“ přibližuje obsah Martin Kukučka z uskupení SKUTR.

„To vše v inscenaci tanečníci vyjadřují zejména pohybem, ale občas i slovem a zpěvem. Z mnoha takových střípků si může divák poskládat vlastní příběh a vlastní svět, který vyvoláte anebo zakončíte souslovím Bon Appétit!,“ dodává. 

Inscenaci dominuje také soudobá hudba Ivana Achera, který pro každou scénu komponuje v jiném stylu. Jak již bylo řečeno, nechybí ani zpěv. Univerzální interpretkou náročné choreografie i písňového textu je talentovaná demisólistka Baletu Kristina Kornová

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...