Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Cenu Francouzské akademie získal básník Petr Král. Má i českou státní cenu

Kultura

  20:28aktualizováno  21:27
PAŘÍŽ - Český básník, prozaik, esejista a překladatel Petr Král, píšící česky i francouzsky, se stal jednou ze 64 osobností, které ve čtvrtek vyznamenala Francouzská akademie. Ta tradičně v červnu uděluje své ceny osobnostem, vynikajícím na poli kultury, a to s využitím francouzštiny, uvedla agentura AFP.

Básník Petr Král. foto: Wanda Heinrichová, Wikipedia

Sedmasedmdesátiletý Král byl v roce 2016 v Česku oceněn Státní cenou za literaturu. Porota mu ji udělila nejen za jeho knihu kritických statí a esejů Vlastizrady, ale i za celé jeho dílo zahrnující i jeho tvorbu v emigraci

Čas pro rumunskou literaturu je tu, myslí si ředitel Měsíce autorského čtení Petr Minařík

Slovník české literatury o Královi uvádí, že jako překladatel a zejména jako editor se soustavně snažil o představení české poezie francouzskému publiku (tři antologie či básně Jaroslava Seiferta), zasloužil se také o česká vydání některých zásadních textů francouzské avantgardy (mj. rozsáhlý výbor z poezie André Bretona či první úplný překlad zakladatelského textu francouzského surrealismu Magnetická pole). Ústředním tématem jeho tvorby jako básníka a esejisty je zejména vztah mezi skutečností a obrazností.

Původním jménem Chrzanovský, v roce 1950 přijal příjmení Král po svém otčímovi. Pochází z lékařské rodiny, po maturitě na jedenáctileté střední škole (1959) studoval dramaturgii na FAMU (1960-1965). Poté pracoval do srpna 1968 jako redaktor v nakladatelství Orbis. Po sovětské invazi emigroval do Paříže. Živil se v nejrůznějších zaměstnáních, mj. působil jako lektor v nakladatelství Gallimard. V roce 1995 získal doktorát na Sorbonně. Hostoval na univerzitách v Paříži a Lyonu, rovněž na Masarykově univerzitě v Brně. Od roku 2006 žije znovu v Praze.

List Nouvel Observateur se ve své literární příloze pozastavil nad tím, že Francouzská akademie tentokráte zveřejnila seznam vyznamenaných najednou. Sama akademie to sice tají, ale některá ocenění provází i bohatá prémie, až 20 000 eur (více než půl milionu korun). Jiné ceny sestávají jen z pozlacená medaile. „Spravedlnost neexistuje,“ usoudil komentátor.

Autor: