Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenu Jiřího Ortena získala Sára Vybíralová

Kultura

  16:00
Vítězkou letošního 29. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stala Sára Vybíralová, porota ocenila její povídkovou prvotinu s názvem Spoušť. Cena byla vyhlášena 12. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2016.

Sára Vybíralová foto: Reprofoto

Na cenu byly nominovány kromě Vybíralové ještě básnířka Zuzana Lazarová za sbírku Železná košile a Helena Černohorská za lyrický příběh O trudném konci Marie Večeřové a korunního prince Rudolfa.

Povídkový soubor Spoušť Sáry Vybíralové porota ocenila za „suverénní a originální vypravěčský typ, který překračuje hranice současné české prózy“.

Vítězku vybrala odborná porota ve složení: literární teoretička a redaktorka Blanka Činátlová, šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl, básník, publicista a překladatel Radek Malý, básnířka, redaktorka a kritička Olga Stehlíková, spisovatel a redaktor Miloš Urban. Součástí ceny je šek na 50 000 Kč.

„Myslím, že povídky v knize Spoušť pojí nejvíc ze všeho téma solitérství, které může být bolestivé i opojné a kterého se těžko vzdává. Baví mě vžívat se. Taky je pro mne asi typické něco, čemu by se dalo říct autorské lajdáctví: ráda trochu mlžím a vůbec mi nevadí, že neumím konce,“ říká ke své knize sama autorka. Sára Vybíralová (nar. 1986) vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou. Pracuje jako lektorka a překladatelka z francouzštiny. Básně a krátké prózy publikovala časopisecky, Spoušť je její knižní prvotina. Žije střídavě v Praze a v Paříži.

Spoušť - anotace:

Deset pokusů o katastrofu. Co je v případě člověka kritické množství? Deset postav žije své zdánlivě obyčejné životy, a přece je každá infikována různě silnou dávkou neuróz a nenaplněných tužeb. Pokoušejí se žít samy za sebe, ale jako by to nestačilo, ostatní jim to komplikují, jak se úporně snaží o totéž. Po dosažení kritického množství se však spouští nevratné procesy... A v tu chvíli je buď konec, nebo začátek, buď se umírá, nebo se konečně začíná žít. Anebo někde za okny dojde k velkému třesku, když už ani vesmír neví, co dál. Taková spoušť!

Cena Jiřího Ortena je určena autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 ho organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová či Marek Šindelka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!