Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chlapectví má tři Zlaté Glóby, George Clooney cenu za celoživotní dílo

Kultura

  7:19
LOS ANGELES - Drama Chlapectví režiséra Richarda Linklatera získalo tři Zlaté Glóby z celkem pěti nominací. Snímek Birdman (Ptačí muž) uspěl jen ve dvou ze sedmi nominací, což představuje pro favorizovaný film velké zklamání, uvedla agentura Reuters. Překvapivým vítězem v kategorii nejlepší komediální film či filmový muzikál se pak během slavnostní ceremonie v Beverly Hills stal film Grandhotel Budapešť.

Zleva: herečky Patricia Arquette a Lorelei Linklater, režisér Richard Linklater a herci Ellar Coltrane a Ethan Hawke s třemi Zlatými Glóby za film Chlapectví. foto: Reuters

Účastníci ceremoniálu hned v jeho úvodní části uctili památku obětí nedávných teroristických útoků ve Francii. Předseda sdružení hollywoodských zahraničních novinářů Theor Kingma si vysloužil potlesk ve stoje za svou řeč, ve kterém mluvil o svobodě slova po celém světě „od Severní Koreje po Paříž“.

Zleva: herečky Patricia Arquette a Lorelei Linklater, režisér Richard Linklater...
Billy Bob Thornton si odnesl cenu pro nejlepšího herce v televizním seriálu či...
Gwyneth Paltrow byla jendou z hereček, které předávaly ceny na udělování...
Režisér a scenárista Alejandro Gonzalez Inarritu přebírá cenu za nejlepší...

ČTĚTE TAKÉ:

Narážel tak rovněž na nedávný skandál, kdy neznámí hackeři napadli filmovou společnost Sony Pictures a na veřejnost se dostaly mnohé tajné a citlivé údaje. Veškeré stopy přitom vedou do Severní Koreje. V pozadí kybernetického útoku totiž nejspíš byla parodie na severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterou studio Sony Pictures vytvořilo.

Letošní udílení Zlatých Glóbů moderovaly herečky Tina Fey a Amy Poehler.

Zlaté glóby jsou považovány za důležitý ukazatel pro americké filmové ceny Oscar. Nominace na Oscary budou oznámeny ve čtvrtek. Již 72. ročník vyhlašování cen moderovaly v hotelu Beverly Hilton již potřetí herečky Tina Feyová a Amy Poehlerová.

Celkem 85 členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu uděluje ceny ve více než 20 kategoriích. Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona porazil v kategorii nejlepší komediální film či filmový muzikál snímky jako Birdman, Čarovný les, Pride (Pýcha) a Miluj souseda svého. Nejlepším hercem filmového muzikálu či komedie se stal Michael Keaton za film Birdman, nejlepší herečkou Amy Adamsová za snímek Big Eyes (Velké oči).

Nejlepší herečkou v dramatickém filmu se pak stala Julianne Moore za snímek...

V kategorii nejlepší herec filmového dramatu uspěl Eddie Redmayne za film Teorie všeho, který je inspirovaný autobiografií první manželky známého britského astrofyzika Stephema Hawkinga. Nejlepší herečkou v dramatickém filmu se pak stala Julianne Mooreová za snímek Still Alice (Pořád Alice).

Drama Chlapectví, které je příběhem o dospívání jednoho chlapce, režisér natáčel 12 let se stejnými herci. Film si odnesl Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquetteovou. Birdman získal cenu v prestižní kategorii nejlepší scénář a oceněn byl i Michael Keaton ve své herecké kategorii.

Ostře sledovaná je také kategorie nejlepších seriálů. Ocenění Zlatý glóbus za nejlepší dramatický seriál získal seriál The Affair (Románek). Novinka porazila známé stálice jako Panství Downton či Hra o trůny. Nejlepším komediálním či muzikálovým seriálem se stal Transparent (Průhledný).

„Je suis Charlie“ na předávání

Producent Alexander Rodnyansky (vlevo) a režisér Andrej Zvjagincev přebírají...

V kategorii cizojazyčných filmů si cenu odnáší ruský dramatický snímek Leviafan (Leviathan). Zlatý glóbus za animovaný film získal snímek Jak vycvičit draka 2.

Památku obětí útoků ve Francii uctili přímo i někteří z herců. Například herec George Clooney měl na svém obleku přišpendlený odznak s nápisem „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie), který se šíří na sociálních sítích jako symbol solidarity s oběťmi atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Podobný odznak měla na své kabelce připevněný i jeho manželka Amal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!