Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co je zlého na incestu? Malkovich v Karlíně uspěl jako Casanova

Kultura

  23:35
PRAHA - Velký potlesk téměř zaplněného hlediště v Hudebním divadle Karlín sklidil ve středu večer americký herec John Malkovich, který ztvárnil ve zpěvohře Giacomo Variations roli pověstného milovníka žen, ale také spisovatele a diplomata.

John Malkovich na Pražském jaru v roli Casanovy foto: MAFRA - Tomáš Krist

V komorním díle na text Michaela Sturmingera se v činoherních i pěveckých vstupech představil s litevskou herečkou Ingeborgou Dapkunaitéovou v roli Elisy. Za doprovodu orchestru Vídeňské akademie pod vedením rakouského dirigenta Martina Haselböcka dále zazpívali sopranistka Sophie Klussmannová a barytonista Florian Boesch.

Hra s komediálními prvky Giacomo Variations je postavena na úryvcích Casanovy Histoire de ma vie a výňatcích z oper Wolfganga Amadea Mozarta na libreta Lorenza de Ponteho k dílům Figarova svatba, Cosi fan tutte a Don Giovanni. Děj se odehrává ná zámku v Duchcově, kde stárnoucího Casanovu navštíví spisovatelka a básnířka Elisa von der Reckeová, jejíž dopis je historicky posledním dopisem od ženy, který Casanova měsíc před svou smrtí 4. června 1798 dostal.

Malkovich hrál někdejšího bouřliváka Casanovu, který se na sklonku svého života ohlíží za svým osudem a pronásleduje ho strach z toho, že zemře, aniž by pochopil smysl svého žití. "Když hraju v divadle nebo ve filmu, je to pořád stejné. Ale tady to musím zvládnout dohromady s hudbou, která má v našem představení větší roli než já. Nemohl jsem se jí ani vyhnout, ani se snažit být výraznější, než je ona. Sladit se s hudbou a hrát jen tak, jak mi hudba umožňuje, bylo pro mě občas dost těžké," uvedl Malkovich v rozhovoru pro Magazín Dnes.

Představitel pěkných kvítek

Dílo, v němž byratonista Boesch a sopranistka Klussmannová představují druhé já hlavních hrdinů, není tradiční operou. Návštěvníci tohoto druhu umění mimo jiné nejsou příliš zvyklí, aby se v libretech řešily otázky kondomů nebo masturbace a obhajoval se incest.

Malkovich před lety v podobné roli exceloval jako představitel vikomta Valmonta ve filmu Nebezpečné známosti režiséra Stephena Frearse. Do metropole se na festival Pražské jaro vrátil po dvou letech. V roce 2011 se v Rudolfinu představil v roli sériového vraha Jacka Unterwegera v hudebním moritátu pro barokní orchestr, dva soprány a jednoho herce Jeho autory byli stejně jako v případě Casanovy režisér Sturminger a dirigent Haselböck.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.