Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co nastalo, když se na Filipínách zjevila Panna Marie?

Kultura

  7:30
PRAHA - Filmy z pěti jihoasijských zemí spojených do sdružení ASEAN uvede od 3. do 7. září pražské kino Lucerna. Připraveny jsou filmy z Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

Filipínský snímek Himala (1982) foto: Reprofoto

Druhý ročník Festivalu filmů zemí ASEAN nabídne také výstavu fotografií v kavárně kina Lucerna a po projekcích mohou diváci vždy o dané národní kinematografii i kultuře diskutovat s jejími zástupci. Všechny filmy se budou promítat s českými a anglickými titulky. Projekce začínají denně v 18 hodin, vstup je volný.

Patronem festivalu je režisér a producent Václav Marhoul. "Jedině tvorba, kultura a umění je schopna přibližovat jednotlivé země a národy jeden druhému," zdůvodnil, proč přehlídku zaštítil. Dodal, že sám vlastní velkou sbírku filmů pocházejících z dalekých asijských zemí - všechno to jsou však nelegální kopie jeho posledního filmu Tobruk. Místo kritiky však řekl, že ho těší, že si piráti jeho snímek vybírají jako atraktivní pro svůj trh.

Pět festivalových filmů vybrala jednotlivá velvyslanectví tak, aby reprezentovaly národní kinematografie. Některé snímky jsou z poslední doby, film z Filipín ale třeba pochází z roku 1982. Snímek nazvaný Himala (Zázrak) měl údajně za předlohu skutečný příběh, který se odehrál v letech 1966 až 1967.

Nejlepší film všech dob

Himala je příběh Elsy, maloměstské dívky, jejíž vidění Panny Marie změnilo její život a vyvolalo hysterii v chudé odlehlé vsi uprostřed období sucha. Film se soustředil na otázky náboženské víry a bezvěrectví, morálky a pravdy. Jeho režisérem byl filipínský národní umělec Ishmael Bernal a hlavní roli ztvárnila Nora Aunorová, jež je filipínskou superhvězdou, řekl chargé d'affaires Filipínské republiky Juan E. Dayang.

Film získal Cenu diváků za nejlepší film všech dob z asijsko-pacifické oblasti v roce 2008 - v soutěži CNN Asia Pacific ho vybraly tisíce filmových fanoušků z celého světa.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...