Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další posily Colours: alternativní rock i muzikál Deža Ursinyho

Kultura

  10:30
Festival Colours of Ostrava, který proběhne od 19. do 22. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic, přidává do programu osmnáct nových jmen z nezávislé hudební scény. Bude je prezentovat scéna Full Moon Stage, jejíž dramaturgii zajišťuje stejnojmenný hudební měsíčník.

Ron Gallo foto: Colours of Ostrava

„Podobně jako v předchozích letech jsou základem programu Full Moon Stage zajímavá jména domácí alternativní scény, ke kterým vybíráme zahraniční interprety. S letošní sestavou účinkujících navazujeme na náročnost minulých let a věřím, že jsme, co se zajímavosti dramaturgie týče, opět udělali krok kupředu,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor Full Moonu.

Jednou z výjimečných položek na Full Moon stage se stane festivalová premiéra koncertního provedení muzikálu Deža Ursinyho Peter a Lucia v podání jeho syna Jakuba, herečky a zpěvačky Doroty Nvotové a skupiny Talent Transport. „Jeden z největších velikánů československé hudby by v letošním roce oslavil sedmdesát let. Uvedení projektu Peter a Lucia by mělo k oslavě nedožitého jubilea Deža Ursinyho alespoň trochu přispět,“ říká Pařízek.

Jakub Ursiny a Dorota Nvotová

Na scéně Full Moonu vloni koncertoval jeden z největších objevů minulé festivalové sezóny, polská zpěvačka Brodka. I Letos má Pařízek svého černého koně: „Z letošního ročníku bych rád upozornil na sobotní vystoupení amerického garážového písničkáře Rona Galla. Věřím, že podobně uspějí jména jako Xylouris White nebo Warhaus, ale svojí důležitost má každá položka programu, sázíme hlavně na ucelenou dramaturgii.“

Koncert belgické skupiny Warhaus, projektu zpěváka známých Balthazar Maartena Devoldera, byl domluven ještě před vydáním jejich debutu, což bylo podle Pařízka zásadní: „Album We Fucked a Flame Into Being sklidilo v zahraničních hudebních magazínech velké ovace, nebyla nouze o přirovnání k velikánům typu Nicka Cavea či Toma Waitse.“ Ron Gallo se zase může pyšnit zařazením na seznam největších letošních objevů podle vlivného britského magazínu Uncut.

Xylouris White
Emma Ruth Rundle

Ani v letošním roce nebude chybět spojení hudby a němého filmu. Švédský kultovní snímek Čarodějnictví v průběhu věků (Häxan) z roku 1922 doprovodí živou hudbou skupina Tomáš Palucha. Mezi výrazné tváře scény Full Moonu bude patřit hudebník Dné, jehož album These Semi Feelings, They Are Everywhere obdržela ceny Vinyla a Apollo.

Frontman skupiny Midi Lidi Petr Marek představí spolu se skupinou Květy svůj projekt Muzikant Králíček. „Jedním z nejpříjemnějších překvapení posledních let je pro mě osobně scéna okolo skupin Cold Cold Nights, Role nebo ±0,“ říká Pařízek, všichni jmenovaní na Full Moon Stage vystoupí také, podobně jako kapely Autumnist, Manon Meurt či Johnny the Horse. Celý program doplní vítěz talentové soutěže 1Band2Play, jehož jméno bude oznámeno v polovině května.

Role

Na Colours of Ostrava 2017 zahrají jako hlavní headlineři například Imagine Dragons, Jamiroquai, Norah Jones, Justice, alt-J, Birdy, Midnight Oil, Moderat, LP, Benjamin Clementine, Michael Kiwanuka, Laura Mvula, UNKLE, Afro Celt Sound System nebo Nouvelle Vague.

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava 2017 jsou v prodeji na www.colours.cz a v síti Ticketpro. Aktuální cena 2 490 Kč platí na limitované množství 5 000 kusů. V prodeji je také ubytování ve stanovém městečku, parkování nebo místo pro karavan.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat