Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Děti, čtete? zeptá se Jiří Dědeček či Daniela Fischerová

Kultura

  16:00
PRAHA - Jednodenní festival Děti, čtete? se uskuteční v pondělí na den dětí v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí a na Kampě – v místním komunitním centru, v Kavárně Mlýnská i na trávě v parku. Pro nejmenší návštěvníky je od rána až do pozdního odpoledne připraven program zahrnující autorské čtení, divadelní představení i projekci filmu Malý pán.

Z knihy Hlava v hlavě foto: Labyrint

Program festivalu odstartuje už v půl desáté ráno v Městské knihovně vernisáž výstavy knih a ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem 2013/2014. Výstava se koná ve spolupráci s plzeňskou knihovnou a následně bude putovat po dalších pobočkách po celé republice. 

Následovat budou čtení z knih Rozhledna na houby a Annie & berlepsové a soutěž Vyberte si knihu, v níž děti vyberou z rukopisů došlých do pořádajícího nakladatelství Meander ten nejlepší, který bude vydán v roce 2016.

Číst se bude také v Klubovně knihovny, a to z knih Moře slané vody od Radka Malého, Papaver od Dory Dutkové nebo Hus a Chelčičký od Renáty Fučíkové. Oblíbená ilustrátorka a spisovatelka dětem představí dvě významné historické postavy, které významně ovlivnily českou historii.

Další část programu proběhne v Komunitním centru Kampa, kde akci zahájí ve 14 hodin spisovatelka Daniela Fischerová. Ta bude poté číst ze své nové básnické sbírky pro děti
nazvané Tetovaná teta, která je plná plné hravých veršů nejen o tetách a dalších divných příbuzných, ale také o zvěřinci, žroutech nebo písmenkové polévce. Knížka je vhodná pro děti v předškolním věku a jejich rodiče.

Buddeus a Böhm představí Hlavu v hlavě

Tamtéž bude program pokračovat představením oceňované knihy a první české „hlavopedie“ Hlava v hlavě Ondřeje Buddeuse a Davida Böhma (Labyrint). Dále se děti můžou těšit na čtení z knihy Příhody matky Přírody od Radka Malého, jehož knížka dětem vysvětlí, jak matka Příroda vypadá, a zodpoví i další zajímavé otázky, třeba, proč stromy nemluví a mouchy nemají královnu...

Z knihy Hlava v hlavě

K dalším hostům, kteří v podkroví Komunitního centra představí malým čtenářům své knihy, budou patřit Jan Nejedlý a Jaromír Plachý (Mistr sportu skáče z dortu, v 15.45) nebo Marcela Konárková, která svou knihu Galerie aneb Arturovo dobrodružství - interaktivní pop-up knihu o klukovi Arturovi, který žije v obraze v galerii - pokřtí v 17:00 za účasti ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Od 18:40 bude ze své knihy Život a cesta hrocha Obludvíka číst Jiří Dědeček.

Už ve 14 hodin bude v parku Kampa u Sally Terreny k vidění představení Rybaba podle pohádky výtvarníka Petra Nikla - poetická i vtipná pohádka o rybě Rybabě, která se nebojí okusit nepoznané a která přinese do hlubin oceánu světlo. Celé odpoledne pak bude probíhat permanentní výtvarná dílna s Marcelou Konárkovou, která dětem představí nejrůznější malířské žánry, které si pak děti budou moci vyzkoušet - například vytvořit si vlastní obrázek pomocí technologie pop-up.

Malý pán na cestě za tím, co mu schází.

V hlavní budově Komunitního centrum Kampa proběhne od 16 hodin projekce loutkového filmu Malý pán, natočeného na motivy knihy Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha. Na úvod přečte ukázku k knihy Saša Rašilov, který ve stejnojmenném filmu Malého pána namluvil. Po promítání bude následovat beseda s autory a filmaři.

Celý program zakončí ve 20:00 jazzový večírek.

Kompletní program ZDE

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!