Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlaté stuhy za dětské knihy získaly Daniela Fischerová, Andrea Tachezy i Baobab

Kultura

  16:00
PRAHA - Zlatou stuhu jako prestižní ocenění knih pro děti a mládež dostalo letos 12 titulů. V kategorii původní česká beletrie získala cenu Daniela Fischerová za knihu Pohoršovna, výtvarnou cenu si odnesla Andrea Tachezy za ilustrace ke knize Ivana Binara Bořivoj a blecha Fló. Cenu za nakladatelský počin získal Baobab za knihu o díle Miroslava Šaška s texty Martina Salisburyho, Olgy Černé a Pavla Ryšky.

Z knihy Bořivoj a blecha Fló (Ivan Binar, ilustrace Andrea Tachezy) foto: Reprofoto

Za celoživotní dílo byli oceněni dva letošní jubilanti, básník Jiří Žáček a sochař a kreslíř Stanislav Kolíbal.

Ceny se předávaly ve středu na Novoměstské radnici. Ocenění převzaly spisovatelky Daniela Fischerová za Pohoršovnu (původní beletrie pro děti) a Daniela Krolupperová za Zločin na Starém Městě pražském (původní beletrie pro mládež) a František Tichý v kategorii literatura faktu za knihu Princ se žlutou hvězdou, která přibližuje život a tvorbu nadaného pražského chlapce, který byl internován v terezínském ghettu a v necelých 17 letech zavražděn v koncentračním táboře Birkenau.

Daniela Fischerová: Pohoršovna

Cenu dostal také kolektiv autorů Dějin československého komiksu 20. století, výtvarnice Andrea Tachezy, Tereza Ščerbová a Marie Štumpfová a výtvarník Jiří Franta za oceňovanou publikaci Proč obrazy nepotřebují názvy.

Výroční cena Zlatá stuha existuje už více než 20 let a představuje jedinou cenu v ČR zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Zlatá stuha chce být garantem kvalitních dětských knížek a sloužit i jako doporučení rodičům i učitelům. Odborné poroty letos vybíraly ze 150 přihlášených knih.

Jiří Žáček, který na podzim oslaví sedmdesátiny, je autorem mnoha pohádek, básnických sbírek pro děti i učebnic. Jeho básně mají jednoduchý tvar a metrický verš s pravidelným rytmem, častá je u něj obrazová kontrapozice, hádanka, protimluvy, postupy známé z lidové poezie, které ale vkládá do situací dnešního člověka.

Devadesáté narozeniny oslaví v prosinci Stanislav Kolíbal, sochař, který se řadí k významným představitelům konceptualismu, ale je také ilustrátor knih. Pro děti ilustroval například Pohádky pro obě uši (1978) nebo Španělské pohádky (1984). Jeho První a Druhý strom pohádek z celého světa znají generace rodičů a dětí. Před několika lety vyšly znovu a i po 50 letech od prvního vydání jsou stále stejně svěží a aktuální, uvádějí pořadatelé ceny.

 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat