Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dětské koutky pro hipstery, Stalin i opravny gramofonů. Vychází kniha o současné Letné

Kultura

  12:00
PRAHA - Bio Oko, metronom, nespočet bister a především široká letenská pláň. Milovníci pražské čtvrti Letná před rokem založili facebookovou skupinu Letenská parta. Nyní autoři skrývající se pod pseudonymem „Letenská parta tl;dr“ vydávají knihu Stručný glosář letenský.

Stručný glosář letenský foto: Kateřina Písačková / PageFive

Satirické dílo Stručný glosář letenský, která tak trochu předstírá, že je místopisným průvodcem Prahou 7 pro začínající mimopražské studenty AVU, provádí čtenáře po význačných místech a reáliích této pražské čtvrti (Akademie výtvarných umění, Veverkova ulice, Stalin, Veletržní palác atd.), a zároveň je seznamuje s místními zvyklostmi. Kniha, kterou vydalo nakladatelství PageFive je doplněná trefnými ilustracemi brněnského audiovizuálního umělce Jana Šrámka a Kateřiny Blahutové.

Letenská parta

Facebookovou skupinu Letenská parta založila v roce 2011 jako neoficiální diskusní platformu dnešní radní pro kulturu MČ Praha 7 Hana Třeštíková. Od té doby se skupina rozrostla, tematicky nyní pokrývá celou Prahu 7 a stala se významným lokálním fenoménem. Skupina dnes čítá přes 9000 členů, což tvoří kolem 20% všech obyvatel Prahy 7. Obyvatelé Letné si zde vyměňují nejrůznější informace, rady a tipy, z čehož si každý týden dělá legraci satirická anonymní stránka „Letenská parta tl;dr“, kde se každý čtvrtek objevuje shrnutí toho „nejpodstatnějšího“, co se v původní skupině událo.

Pro knižní vydání svých populárních týdenních facebookových příspěvků zvolila „Letenská parta tl;dr“ formu slovníkového průvodce. Autoři v knize vytváří groteskní obraz Letné jako místa, kde všichni celé dny vysedávají v kavárnách, opravují své gramofony, nakupují knihy a tenisky, živí se výhradně obloženými chlebíčky, bio potravinami a fair trade kávou, večer pořádají ohňostroje a „vždycky udělají něco trochu jiného, než se jim řekne“.

Stručný glosář letenský je knihou lokálního významu, která se však dá číst také jako obecná výpověď o jevech gentrifikace, kdy původní obchůdky a provozovny nahrazují trendy kavárny, restaurace a designové obchody či studia.

Bio Oko. Ilustrace z knihy Stručný glosář letenský

„Podnik s lehce zavádějícím názvem pocházejícím z doby, kdy Bio nebylo bio, ale zkratka pro biograf. Biograf je něco jako multiplex, ale tak komicky malý, že je v něm jen jeden sál. Bio Oko je pupek Letné. Zde všechno začíná a často také končí, protože zdejší bar má otevřeno hodně dlouho, ale obsluha je tu tak pomalá, že se sem chodí spíš vystřízlivět. K pivu si tu můžeš kromě bramborových lupínků a quiche dát i pořádnou porci artového filmu a vychutnat ji pololeže v plážovém lehátku. Bio Oko je něco mezi dětským koutkem pro hipstery, klubem důchodců a ztrátami a nálezy. Pokud v zimním období ztratíš klíče od bytu i mobil a budeš potřebovat zachránit, s velkou pravděpodobností zastihneš své spolubydlící právě zde,“ tak popisují autoři letenské kino Bio Oko.

Pejskař. Stručný glosář letenský
Metronom. Stručný glosář letenský

Křest knihy proběhne, jak jinak než v srdci Letné, tzv. na Stalinu v Letenských sadech v sobotu 30. 4. od 19:00.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč