Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diváci ve Varech hledají Macháčkovu kšiltovku

Kultura

  10:00
KARLOVY VARY - Diváci v Karlových Varech pátrají po ztracených pokladech filmových hvězd. Loni hledali figurky Svěrákova Kukyho, letos třeba kšiltovku herce Jiřího Macháčka nebo golfový míček prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. A protože na místním golfovém hřišti jsou podobných stovky, byl označen modrým logem Křišťálového glóbu.

Herec Macháček nesmí na filmovém festivalu chybět foto: František VlčekLidové noviny

Festivalový deník v úvodní den přehlídky specifikoval, že je ho nutno hledat v zeleni před Velkým sálem Thermalu, kde byl nalezen, a dvě divačky, které ho přinesly, za něj získaly certifikát osobně Bartoškou signovaný.

Letos se prý se ztracenými věcmi známých hostů roztrhl pytel, navnadil deník filmové fanoušky. Tou další je kšiltovka herce a frontmana skupiny MIG 21 Jiřího Macháčka.

Vary plné celebrit

Moderátor úvodního večera Marek Eben ani letos nezklamal a rozesmál publikum Velkého sálu vybavené brýlemi na sledování obrazu v systému 3D. Nejprve "ujistil", že na pódiu nestojí on, ale jeho trojrozměrná podoba, protože právě v Bruselu lobbuje za to, aby si karlovarské oplatky mohly i nadále ponechat svůj název.

"Však víte, jak jsme dopadli s pomazánkovým máslem. To, že jsme vyhráli olomoucké syrečky, ještě neznamená, že se tak stane i v případě oplatek," řekl. Překladatelkám v kabinách trochu pomohl, když anglicky vysvětlil, co takový syreček znamená. Kdyby byl jen jeden kousek tohoto speciálního moravského sýra tady v sále, všichni by to poznali, uvedl Eben a přiznal, že na jevišti skutečně stojí on. "3D je kravina, ale to byste neřekli, kolik lidí tomu ještě věří," dodal.


Historii karlovarského festivalu až do roku 2001 - a pak i tu další v samostatných sešitech - zmapoval v reprezentativní kronice někdejší ředitel místního muzea Květoslav Kroča. Připravoval i muzejní expozice na filmová témata; a byl za to před sedmi lety odměněn Cenou města Karlovy Vary. Letos v březnu ve věku 73 let náhle zemřel, a tak jeho dlouholetá snaha uvést v život samostatnou muzejní expozici věnovanou této mezinárodní přehlídce zřejmě zanikne.

Do letního kina za dobrovolné vstupné
Ještě loni rostly mezi sedačkami karlovarského Letního kina břízy, avšak zásluhou party nadšenců je už v zahajovací den mezinárodního filmového festivalu vystřídali první diváci. Amfiteátr má kapacitu tři a půl tisíce diváků, což je zhruba stejný počet, jaký nabízejí všechna festivalová kina dohromady. Ti, kteří sem na Janu Eyrovou přišli, nepotřebovali peněženku ani festivalovou akreditaci - vstupné bylo dobrovolné.

Promítat se tu má i v závěrečný den festivalu - půjde o snímek, který skončí mezi nejlépe diváky hodnocenými. Letní kino nabídne i koncerty včetně toho, na kterém v neděli večer s předkapelou Gipsy.cz vystoupí srbský muzikant a skladatel filmové hudby Goran Bregović se svým Svatebním a pohřebním orchestrem a podpoří projekty pro seniory Nadace Taťány Kuchařové. Modelka se nechala slyšet, že právě senioři patří mezi nejpotřebnější a nejslabší skupinu lidí v naší společnosti, na kterou se zapomíná.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!