Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Experimentální mejdan v časech koronaviru. Holandsko testuje, jak proti viru zabezpečit hromadné akce

Diskotéka - ilustrační foto foto:  Petr Topič, MAFRA

NIZOZEMÍ - Tanec, pití a zábava. Nešlo o nelegální večírek v době koronaviru, ale o státem řízený experiment s cílem co nejlépe zajistit bezpečnost účastníků hromadných akcí. Zájem o první velký „mejdan“ za poslední rok byl ohromný.
  16:15

Všichni účastníci byli rozdělení do jedné z pěti od sebe oddělených skupin o 250 lidech. Každá ze skupin se řídila jinými pravidly a měla monitorovací zařízení, která sledovala, kolik kontaktů mezi sebou jednotliví účastníci dané skupiny mají. 

Některé skupiny musely mít povinně zakrytý obličej, jiné byly vybízeny k tomu, aby co nejvíce křičely a bavily se nahlas. Experiment pomocí barvy monitoroval i to, kolik slin účastníci vyprodukují. 

Každý z účastníků „párty“ se musel prokázat negativním testem na koronavirus. Nové testování proběhne během dalších pěti dnů.  Lístky na akci dostalo náhodně vybraných 1300 lidí. Celkem se přihlásilo 100 tisíc zájemců.

Holandsko stejně otestovalo už i účastníky divadelních představení nebo fotbalových zápasů. Ačkoliv několik účastníku mělo po několika dnech pozitivní testy, šlo většinou opravdu jen o pár jedinců. Navíc u nich nebylo možné prokázat, že se skutečně nakazili na těchto akcích.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...