Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drama v nehostinné krajině severních Čech. Osmidílná Pustina startuje

Kultura

  8:23
PRAHA - V superlativech hovoří domácí kritika o kriminálním dramatu Pustina, nejnovějším počinu v řadě původních seriálů z produkce HBO Europe. Společnost uvede osmidílnou sérii ve střední Evropě a v Dánsku, Norsku, Finsku a Švédsku. V Česku a na Slovensku startuje v neděli večer.

Zuzana Stivínová v sérii Pustina. foto: HBO Europe

HBO přichází s novým dramatem. Pustina je místo, kde můžete přijít o všechno

Pustina se odehrává v nehostinné krajině severních Čech a mísí prvky sociálního a psychologického dramatu s dramatickou zápletkou. Líčí příběh vesnické komunity zasažené řadou záhadných událostí. Všech osm dílů bylo poprvé uvedeno v září na MFF v Torontu, dvě epizody zhlédli v létě diváci karlovarského festivalu.

Seriál natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis podle scénáře Štěpána Hulíka. Hlavní role ztvárnili Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková a Jan Cina. Starostka v podání Stivínové bojuje proti těžební společnosti, která se chce dostat k zásobám hnědého uhlí a nabídnout obyvatelům obce odstupné výměnou za opuštění jejich domovů. Vtom zmizí její čtrnáctiletá dcera. Pátrání ji přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se začíná rozpadat a ukazovat pravou tvář.

Jaroslav Dušek v sérii Pustina.
Ze série Pustina.

Režisérka Alice Nellis podle svých slov ráda spolupracovala se Zachariášem, každý z nich natočil čtyři díly, společně se setkávali ve střižně. „Zhlédla jsem každý metr, který Ivan natočil, a snažila se to studovat a navázat na to. Má silné výtvarné vidění, je mi blízké, jak obrazem, ne příliš polopaticky, ale emotivně, dokáže vypravovat,“ řekla o společné práci.

Autor: