„Daniel Day-Lewis již nebude pracovat jako herec,“ uvedla v prohlášení jeho mediální zástupkyně Leslee Dartová. „Je za celá ta léta neskonale vděčný všem svým spolupracovníkům a divákům,“ napsala s tím, že nebude sdělovat žádné bližší podrobnosti. Day-Lewis je ženatý s režisérkou a spisovatelkou Rebeccou Millerovou a má tři syny.
Svou první výraznější postavu námořního důstojníka v dramatu Bounty zahrál před více než třemi desetiletími v roce 1984. Pět let poté již získal prvního Oscara za přesvědčivé ztvárnění ochrnutého malíře ve filmu Moje levá noha. Do povědomí nejširšího publika se poté zapsal díky výpravnému filmu Poslední Mohykán v roce 1992.
V té době jej již režiséři znali jako herce, který je ochoten pro splynutí s postavou udělat spoustu nadstandardní práce. Při natáčení zmíněného oscarového filmu na dlouhé týdny přestal chodit a pohyboval se pouze na vozíku. Díky své herecké metodě se rovněž seznámil s češtinou, kterou se začal učit kvůli diváky i kritikou s rozpaky přijaté filmové adaptaci románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1988
Kvůli roli začal poslouchat Eminema
Kvůli své další velké roli násilného vůdce zločinecké bandy ve filmu Gangy New Yorku z roku 2002 zase prý mezi scénami brousil nože a začal poslouchat rappera Eminema, aby v sobě vybudil pořádnou zlost.
Jeden z nejžádanějších herců své generace si své role pečlivě vybíral a řadu nabídek odmítal, což během jeho kariéry vedlo až k několikaletým natáčecím pauzám.
Svého druhého Oscara získal v roce 2008 za roli naftového magnáta z počátku 20. století ve filmu Až na krev. Poslední sošku pak dostal o pět let později, kdy americká filmová akademie ocenila jeho titulní postavu ve filmu Lincoln.
Day-Lewisovi příznivci se mohou těšit ještě na jeho poslední dílo, na němž stejně jako ve snímku Až na krev spolupracuje s režisérem Paulem Thomasem Andersonem. Film nazvaný Phantom Thread se bude odehrávat v módním světě Londýna 50. let a premiéru by měl mít na Vánoce.