Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Ukrajinští vítězové Eurovize vydali nový klip, zabírá válkou zničenou zemi

Ukrajinská kapela Kalush Orchestra na Eurovizi foto: Luca BrunoAP

Letošní ročník pěvecké soutěže Eurovize vyhrála ukrajinská kapela Kaluš Orchestra s písní Stefanie. K vítězné písni hudebníci v neděli vydali nový videoklip. Objevují se v něm záběry na válkou zničená ukrajinská města a rovněž ženy v bojové výzbroji. Záběry podle ukrajinského ministerstva zahraničí pochází z měst Buča, Irpiň, Hostomel nebo Boroďanka.
  19:18aktualizováno  21:11

Videoklip byl zveřejněn jen několik hodin poté, co Ukrajina již potřetí v historii písňovou soutěž vyhrála. Pro kapelu hlasovalo velké množství z odhadovaných 200 milionů diváků ze 40 zemí, které se Eurovize zúčastnily.

Členové kapely v neděli před tříhvězdičkovým hotelem, kde bydleli, pózovali fotografům a dávali autogramy. Poté odjeli taxíky na rozhovor s italskou televizní stanicí RAI a následně zamířili domů – na Ukrajinu. Již v pondělí se totiž do své vlasti musí vrátit. Dostali jen speciální povolení pro účast v soutěži, jinak musí většina ukrajinských mužů ve věku od 18 do 60 let v zemi zůstat a být připravena zapojit se do bojů.

Jeden ze zpěváků skupiny, Saša Tab, se tak přímo v Turíně loučil se svou rodinou - manželka a dvě děti z Ukrajiny utekly již před měsícem a nyní žijí u italské rodiny v nedalekém městě Alba. Ještě pochoval dceru v náručí, rozloučil se s manželkou Julijí, která měla slzy v očích, a nastoupil do taxíku, popsala agentura AP.

Rusko, které v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, dostalo pro letošek zákaz účastnit se soutěže Eurovize. Organizátoři se tak podle svých slov snažili držet politiku dál od písňového klání, které podporuje rozmanitost a přátelství mezi národy.

Zůstat nepolitickou soutěží se ale Eurovizi příliš nepodařilo i vzhledem k tomu, že frontman ukrajinské kapely zakončil v noci na dnešek své vystoupení výzvou: „Všechny vás prosím, pomozte Ukrajině, pomozte Mariupolu. Pomozte Azovstalu!“

Ukrajinské ministerstvo zahraničí na svém twitterovém profilu zveřejnilo video z natáčení videoklipu k vítězné písni Eurovize 2022.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...