Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropští filmaři bojují za propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Kultura

  17:00
PRAHA - Evropská filmová akademie organizuje kampaň za propuštění ukrajinského režiséra Olega Sencova, který je vězněn v Rusku. Olega Sencova zadržela ruská tajná služba loni na anektovaném Krymu a obvinila z přípravy teroristických útoků. Režisér obvinění odmítá. O kampani na jeho propuštění dnes v Praze hovořil britský producent Mike Downey.

Režisér Oleg Sencov. foto: TwitterReprofoto

Právě Downey ze své pozice zástupce předsedy Evropské filmové akademie zaštítil kampaň, jejímž cílem je poukázat na Sencovovu kauzu a vybrat peníze na jeho právní výlohy. Kampaň podpořili například režiséři Pedro Almodóvar, Stephen Daldry, Roberto Benigni, Mike Leigh, Agnieszka Hollandová, Volker Schlöndorff, Aki Kaurismäki a Andrzej Wajda.

Britský filmový producent Mike Downey.

„Je to mladý režisér, který se aktivně účastnil ukrajinských protestů. Byl protiprávně zatčen ruskými úřady a je už skoro rok držen v moskevské věznici. Byl obviněn z terorismu, soudní líčení bude v polovině dubna. Udělali jsme už některé akce na různých festivalech, něco podobného bude i na Febiofestu,“ řekl Downey novinářům. Jeho rodina i právníci chtějí, aby se na jeho kauzu nezapomnělo. Rozhodně neublíží, když si jeho jméno všichni zapamatují, dodal.

V Praze bude uveden 26. a 27. března Sencovův film Hráč, který vznikal na skutečných herních turnajích. Výnosy z projekcí Febiofest poukáže na účet jeho obhájce.

Downey je jedním z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů. Febiofest uvádí ve svém programu čtveřici jeho producentských počinů, mezi nimi i historicko-životopisný film Petra Greenawaye Goltzius a společnost Pelikán. Další jeho snímek Prezident z roku 2014 o posledních dnech padlého diktátora natočil známý íránský režisér oceněný v Cannes i Benátkách Mohsen Makhmalbaf. Downey produkoval také komedii Bena Hopkinse Ztracen v Karastánu nebo snímek Bohéma v rytmu Afriky. Ten režíroval Mark Dornford-May oceněný za hudbu na letošním Berlinale. Jihoafrický

Downey založil před patnácti lety společnost F&ME a má za sebou více než padesát celovečerních filmů i dokumentů, na kterých spolupracoval se 45 zeměmi. Má prý na to skvělý tým, který odvede tu nejtěžší práci. „Já pak jezdím jen po festivalech a nechám se chválit,“ uvedl se smíchem. Své producentské aktivity rozvíjel také v tuzemských koprodukčních projektech Bathory a Andělé všedního dne. „Ale bydlel jsem kdysi i několik měsíců u Benešova, kde jsme točili horor,“ uvedl.

Autor: