Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exupéryho Malý princ vychází jako komiks

Kultura

  15:20
PRAHA - Slavná knížka Malý princ Antoina de Saint-Exupéryho dostala před rokem komiksovou podobu a nyní se v překladu dostává i k českým čtenářům. Grafický román podle předlohy nakreslil výtvarník a komiksový tvůrce Joann Sfar, známý i v ČR svou sérií Donžon či komiksem Rabínův kocour. Malého prince v překladu Zdeňky Stavinohové vydává Albatros.
Literatura (Ilustrační foto).

Literatura (Ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Malý princ, poprvé vydaný v roce 1943 rok před autorovou smrtí, patří po léta k nejpůsobivějším knížkám pro děti i dospělé. Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry si knížku sám ilustroval, a přesto výtvarníky a malíře stále láká vyrovnat se s touto knihou po svém a ztvárnit ji podle své fantazie.

Tomu neodolal jeden z mistrů frankofonního komiksu Joann Sfar. Komiks vychází 66 let po prvním francouzském vydání slavné knihy, vzbudil ve světě pozornost a letos získal cenu pro nejlepší dětský komiks na komiksovém festivalu ve francouzském Angouleme.

Letos osmatřicetiletý Joann Sfar je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců nové vlny francouzsko-belgického komiksu. Spolupracoval také s několika klíčovými umělci tohoto nového hnutí, mimo jiné s Davidem B. či Lewisem Trondheimem. Série Donžon, kterou vytvořil společně s Trondheimem, se v řadě zemí stala kultovní záležitostí.

Sfar se jako syn židovských rodičů v některých svých komiksech nechává inspirovat židovským dědictvím a pracuje s množstvím historických a teologických faktů. Mezi umělce, kteří ho výrazně ovlivnili, řadí jména Fred a André Franquin, právě tak jako Marc Chagall, Chaim Soutine, Will Eisner, Hugo Pratt či John Buscema.

Foto: LN - Hynek Glos

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat