Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Febiofest navštíví Alan Rickman, představí svůj nový film s Kate Winslet

Kultura

  11:00
Na zahájení Febiofestu 19. března převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii britský herec a režisér Alan Rickman. V předpremiéře uvede svůj nový film Králova zahradnice s Kate Winsletovou v hlavní roli. Rickman, který ve snímku i hraje, tak bude oceněn vedle americké herečky Kim Novakové a oscarového Jeana-Jacquese Annauda.

Alan Rickman foto: Reprofoto

Velká kostýmní podívaná z doby Ludvíka XIV. Králova zahradnice (orig. A Little Chaos) o vzniku zahrad ve Versailles se do českých kin dostane 16. dubna. Druhým zahajovacím snímkem bude Annaudův nový opus Talisman vlků. Festival během dneška zveřejní kompletní program, jehož součástí bude sekce Polsko 44 věnovaná 70. výročí konce 2. světové války a soutěž Nová Evropa.

Alan Rickman (uprostřed) jako král Ludvík IV. a Kate Winslet jako Sabine De Barra ve filmu Králova zahradnice.

Rickman: od Lásky nebeské a Harrymu Potterovi

Jeden z nejlepších britských herců současnosti, držitel Zlatého glóbu a ceny Emmy za hlavní roli v Rasputinovi a herec mnoha tváří Alan Rickman zasvětil první půlku kariéry divadlu. V 90. letech debutoval jako režisér ceněným filmem Zimní host s Emmou Thompsonovou v hlavní roli. Ztvárnil desítky rolí, za roli šerifa z Nottinghamu z filmu Robin Hood: Král zbojníků získal britskou cenu Bafta.

Alan Rickman jako harrypotterovský profesor Serverus Snape.

Celosvětově se proslavil například filmy Láska nebeská, kde se zahrál s Emmou Thompsonovou nebo Rozum a cit rovněž s Thompsonovou a s Kate Winslet, která hraje hlavní roli v novém snímku Králova zahradnice. Rickman je představitel kladných, ale i záporných rolí - v 80. letech je objevil ve filmu Smrtonosná past, později ztvárnil roli tajemného profesora Serveruse Snapea v sérii o Harry Potterovi.

Alan Rickman jako harrypotterovský profesor Serverus Snape.
Alan Rickman s Emmou Thompson ve filmu Láska nebeská (2003).
Alan Rickman a Emma Thompson v televizním filmu The Song of Lunch (2013).
Alan Rickman jako Severus Snape

„Druhý festivalový den přijede do Prahy mezinárodně uznávaný izraelský režisér Eran Riklis, jehož první filmy byly v 90. letech uvedeny v programu Berlinale i festivalu v Benátkách. V rámci jeho Pocty uvede Febiofest čtyři snímky. Mezi nimi film Syrská nevěsta, oceněný diváckou cenou v Locarnu. Obdobnou cenu získal na Berlinale za film Citronový sad. Diváci uvidí ještě jeho tragikomedii Personalista a snímek Tančící Arabové. Příběh palestinského mladíka vyrůstajícího v židovském prostředí je aktuálně nominován na čtyři výroční ceny izraelské filmové akademie,“ řekla mluvčí festivalu Martina Reková. Dalšími hosty budou režisér oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare John Madden, padouch z bondovky Dech života Jeroen Krabbé, italská hvězda Alba Rohrwacherová nebo francouzský režiésér Jean-Charles Hue, který uvede svůj nový film Táhni do pekel.

Neobvyklé postavy a jejich pocity osamělosti a vykořeněnosti odehrávající se od Islandu až po Afriku - to jsou ústřední motivy soutěže Nová Evropa. Českým zástupcem bude debut Schmitke o stárnoucím německém inženýrovi, který je vyslán do českého pohraničí, aby opravil turbínu větrné elektrárny. Česká stopa bude i v islandsko-českém snímku Život v akvárku.

V sekci Světové panorama, která nabídne 17 filmů, má největší zastoupení britský film. Několik snímků prezentuje Polsko, které je v posledních letech na vzestupu. Uveden bude i poslední film režiséra Krzysztofa Zanussiho Cizí tělo, který loni zahájil festival v Torontu. Zanussi byl oceněn Kristiánem na Febiofestu už v roce 2001.

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest potrvá od 19. do 27. března.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!