Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fidlovačka chce navázat na obrozenectví a vlastenectví

Kultura

  7:00
PRAHA - Nová ředitelka pražského Divadla na Fidlovačce Eliška Balzerová chce divadlo od příští sezony přiblížit ke kořenům, na kterých bylo založeno.

Eliška Balzerová, ředitelka Divadla na Fidlovačce foto: Lidové noviny

Balzerová se funkce ujala začátkem května po Tomáši Töpferovi. Uvedla, že chce Divadlo Na Fidlovačce přiblížit k jistému obrozeneckému a vlasteneckému tónu, tak jako v počátcích provozu obnovené scény. "Začali jsme po rekonstrukci Tylem, Drdou, Čapkem a dalšími klasiky - a já bych to chtěla hercům i divákům připomenout," řekla Balzerová.

Nová sezona začne až v říjnu. První novinkou bude fraška Johanna Nepomuka Nestroye Dům čtyř letor, která bude příležitostí pro většinu hereckého souboru. Režisérem bude Pavel Šimák. "Právě na této inscenaci se mohou především mladí herci naučit hereckému řemeslu," vysvětlila Balzerová. Na nuselské scéně chce také zavést tradici vánočních rodinných představení. To první by mělo mít premiéru v adventním čase.

"V lednu začneme zkoušet adaptaci Babičky Boženy Němcové, která právě vzniká v autorské dílně Jana Jirků a Adély Šotolové. Upoutat by měla i školní mládež," dodala Balzerová. Dalším titulem má být původní muzikál Ondřeje Brouska a Radka Balaše podle veselohry Adolfa Hoffmeistera Nevěsta, která vypráví o vztahu člověka k penězům a lásce a o pnutí mezi nimi. Nastudování se ujme Pavel Šimák, na jevišti by se měla objevit podstatná část hereckého souboru.

Většina herců zůstává

Podle Balzerové se novým předsedou nadace Fidlovačka, kterou donedávna vedla, stal herec Zdeněk Palusga. Nadace byla založena v roce 1995 jako jediná možnost, jak ošetřit finance shromážděné z benefičních večerů na rekonstrukci nuselské scény. Stále je nájemcem budovy, jejímž vlastníkem je Praha 4. "V roce 1998 vznikla společnost s ručením omezeným, která se zabývá divadelní činností. Ta získává granty - ten čtyřletý právě dobíhá, a sponzory," dodala Balzerová.

Nevylučuje, že někteří herci nuselskou scénu opustí. "Naprostá většina mě ale podpořila," dodala.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...