Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Film jako vztah na dálku: plno řečí, ale skutek utek’

Kultura

  16:42
Průměrná romantická komedie Dál než se zdálo působí jako celovečerní sitcom. Překvapivě velký podíl v ní má nostalgie.

Záběr z filmu Dál než se zdálo. foto: Reprofoto

Garrett hledá pro středně velké hudební vydavatelství nové talenty. Má vkus, ale šéf ho tlačí do propagování bezduchých produktů. Erin dělá stážistku ve významném newyorském deníku, kde marně usiluje o stálé místo.

Poté, co se s Garrettem rozejde jeho poněkud hysterická přítelkyně a Erin skončí náročný pracovní den, se ti dva setkají v baru. Přeskočí jiskra a jeden bez druhého brzy nedá ránu. Tam, kde většina romantických komedií končí, film Dál než se zdálo začíná.

V čem je háček? Erin se má za pár týdnů stěhovat domů do San Franciska. A vztahy na dálku fungují jen málokdy.

Dál než se zdálo je hraným debutem režisérky Nanette Bursteinové, která předtím natočila ceněné dokumenty Ten kluk bude točit či American Teen. Dokumentaristické vidění tentokrát nechala doma: i kvůli scénáři rovněž debutujícího Geoffa LaTulippa snímek působí jako celovečerní sitcom.

Nic proti sitcomům, pro romantické komedie to ostatně může být docela dobrý formální půdorys. V Dál než se zdálo se však žánrová pravidla používají až příliš mechanicky. Pravidelně se tu střídá několik málo prostředí. Kolem ústřední dvojice krouží více či méně bizarní vedlejší figurky, jež mají v popisu práce hlavně trousit hlášky a obstarávat humor. O úderné výroky se pokoušejí i Garrett s Erin, ale snaží se až příliš úporně.

Pokrytecky chtěná je poloha jakési rajcovnosti, do které se film tlačí. Postavy vedou sáhodlouhé řeči o sexu včetně nejrůznějších anatomických detailů - ale když má skutečně dojít "na věc", kamera použije cudnou elipsu, případně ukáže dva lidi ve spodním prádle předstírající spalující vášeň.

Co na něm ta holka vidí?

Z ústředního páru je zajímavější Erin. Zatímco Garrett je nudný sobecký podržtaška, jehož život skončil zaměstnaneckým poměrem, Erin má aspoň náznak nějaké nosné minulosti a s nastalou situací - vztahem napříč celou Amerikou - se aktivně pere. Jinými slovy, těžko říct, co na tom klukovi vidí.

Nevěrohodnost jejich vztahu je tím podivnější, že oba hlavní představitelé, Drew Barrymorová a Justin Long, spolu žijí i ve skutečnosti.

Místo bezkrevné ústřední dvojice jsou nakonec duší filmu právě ony bizarní vedlejší postavičky - Garrettův spolubydlící, který ke kamarádovým rande obstarává hudební doprovod, Erinina uklízením posedlá sestra a další. V lepším filmu by možná působili otravně, ale tady zachraňují situaci.

Dál než se zdálo není romantická komedie pro dospívající. Jestli se v ní někdo najde, tak třicátníci, kteří se v ní ohlédnou za fází svého života, kdy skončila legrace a začala odpovědnost. Této cílové skupině odpovídá i nostalgický soundtrack, lovící plnými hrstmi v 80. letech. Třicátnicí je i Drew Barrymorová, která si často vybírá velmi zajímavé projekty. Proč se pustila do tohohle průměrného, je záhada.

Dál než se zdálo

USA 2010 Režie: Nanette Bursteinová Hrají: Justin Long, Drew Barrymorová, Christina Applegatová, Charlie Day a další