Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Film Lidice nebude točit Alice Nellis. Zakázali jí to lékaři

Kultura

  10:06
PRAHA - Film Lidice, jenž podle scénáře Zdeňka Mahlera nabízí pohled na tragický osud středočeské obce, kterou před 68 lety vypálili nacisté, nenatočí režisérka Alice Nellis, ale Petr Nikolaev. Natáčení Nellis zakázali lékaři.

Alice Nellis (archivní foto z roku 2007). foto: Lidové noviny

Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Výročí vypálení Lidic připadá na čtvrtek 10. června.

"Film o Lidicích jsem se rozhodla točit, protože věřím, že by měl vzniknout. A z téhož důvodu teď, když mi akutní borelióza a neurologické problémy na nějaký čas brání pracovat, předávám režii Petru Nikolaevovi. Je důležitější, aby se film dostal do kin, než že bych ho nutně musela točit zrovna já. Přeju novému štábu hodně štěstí a sil," řekla MfD Nellis.

"Bylo to těžké rozhodování," přiznal producent Adam Dvořák a dodal: "Vzhledem k režisérčině zdravotnímu stavu by krátkodobý posun nestačil, a kdybych projekt pozastavil na neurčito, rozpadlo by se jeho financování." Po poradě s Nellis proto oslovil Nikolaeva, jehož filmu Blízko nebe si váží.

Alice Nellis (archivní foto z roku 2006).

"Režisérka a její nástupce už spolu prošli všechny hotové přípravy, aby se mohlo pokračovat v plánovaných termínech od 26. července, také termín premiéry zůstává na 9. června příštího roku," shrnul Dvořák.

MfD píše, že se z velké části nezmění ani herecké obsazení - Nikolaev přijal z původní sestavy herce Karla Rodena, Zuzanu Bydžovskou, Romana Luknára, Jana Budaře i Ivana Trojana. "Je mi samozřejmě velmi líto, že film, který nosím v hlavě už skoro dva roky, teď musím z té hlavy vyhnat, ale někdy člověk nemá na vybranou. A Nikolaevovi do jeho práce samozřejmě mluvit nebudu - bylo by to spíše přítěží, jistě si vytvoří svou vizi sám," řekla Nellis, která se podílela i na scénáři.

Domácí koproducenti podle MfD situaci chápou a stejně jako celý tým přejí Nellis hlavně uzdravení. "Horší je to s Polskem, kde mají grant smluvně vázaný na jméno Nellis," upozornil producent, že ze zamýšleného evropského filmu možná zůstane česko-slovenský. "Ale hlavně že Nellis po týdnech polehávání a sérii vyšetření už ví diagnózu," dodal s tím, že další trable film nepotkají. Také ho těší, že k průvodnímu hudebnímu projektu přibyly další písničky.

'Je to osobní výzva, už kvůli dědečkovi'
MfD informuje, že Nikolaev již obhlíží místa natáčení. "Před lety, kdy jsem s panem Mahlerem točil rozhovor, mě jeho látka zaujala a zvažoval jsem možnost ji natočit," uvedl a dodal: "Scénář Alice Nellis se mi velice líbí a doufám, že ho kvalitně převedu do filmové řeči. Je to pro mě osobní výzva, protože můj dědeček Alois, legionář a důstojník, byl po Heydrichově smrti také popraven." Důvodem pro vyhlazení Lidic nacisty se stala domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Přímo v Lidicích bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů, následně 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 občanů Lidic.

Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V nacistickém deportačním táboře na dnešním polském území bylo udušeno plynem 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!