Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Fulghum zahájil veletrh v Havlíčkově Brodě

Kultura

  11:30
PRAHA - Autogramiádou amerického spisovatele Roberta Fulghuma dnes v Havlíčkově Brodě začal 21. podzimní knižní veletrh. Knihy na veletrhu vystavuje 162 nakladatelství.

Během svého turné Robert Fulghum absolvoval také autogramiádu v Praze. foto: ČTK

Vedle Roberta Fulghuma bude mezi hosty například také loňská držitelka ceny Kniha roku Magnesia Litera Petra Soukupová, která uvede svůj nový román Marta v roce vetřelce. Návštěvnicky atraktivní slibují být autogramiády Zdeňka Svěráka či Michala Viewegha.

Zřejmě nejvýznamnější akcí doprovodného programu je festival Knihy a svoboda. Pořádá ho český a mezinárodní PEN klub a je součástí celosvětové sítě literárních festivalů Free The Word. "Lidé mají možnost koupit si knihy za zajímavé veletržní ceny, navíc zde najdou i knihy malých nakladatelství, které možná není tak lehké získat v běžné knihkupecké síti," uvedla ředitelka festivalu Markéta Hejkalová.

Vyhnali Havlíčka do ráje?

V průběhu festivalu se uskuteční například diskusní blok o Karlu Havlíčku Borovském s názvem Rakousko: vyhnanství nebo ráj? Slogan Knihy a svoboda je také zároveň mottem letošní přehlídky. Souvisí s letošním 160. výročím odjezdu novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského do vyhnanství.

Na závěr veletrhu se uskuteční Babylonský literární večírek. "Spisovatelé z různých zemí budou číst své texty v mnoha různých jazycích," popsala Hejkalová.

Soutěž Dopište Goldflama! naváže na úspěšné dřívější ročníky, při nichž soutěžící dopisovali povídky Michala Viewegha, Ivana Klímy, Ireny Obermannové, Jiřího Stránského a Terezy Boučkové.

Součástí veletrhu se letos nově stává seminář pro zahraniční bohemisty, pořádaný Českým centrem PEN klubu. Na veletrh přijede 30 známých i začínajících překladatelů české literatury z Velké Británie, Rakouska, Ruska, Finska, Švýcarska a několika dalších zemí.

Autor: