Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Populární glosátor Robert Fulghum slaví 75 let

Lidé

  7:00
SEATTLE/PRAHA - Před tři čtvrtě stoletím se v texaském městě Waco narodil spisovatel Robert Fulghum. Autor esejů plných laskavého humoru a originálních postřehů ze života se mezi českými čtenáři těší mimořádnému zájmu. Jedna z jeho knih dokonce vyšla v Češtině dřív nežli v Angličtině.

Spisovatel Robert Fulghum foto: ČTK

Během svého života si Fulghum prošel řadou nejrůznějších povolání. Byl mimo jiné unitářským pastorem, učitelem kreslení, středoškolským profesorem filosofie či zpívajícím kovbojem. Krátce také pracoval v počítačovém gigantu IBM.

ČTĚTE TAKÉ:

K psaní se Fulghum dostal až po padesátce, aniž měl ambici stát se profesionálním spisovatelem. V roce 1988 mu vyšla prvotina nazvaná Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Úspěch, který tato sbírka drobných příběhů a úvah o životě sklidila u čtenářů, přiměl Fulghuma k tomu, aby se na dráhu literáta vydal s plným nasazením.

Následovala proto řada dalších knížek, mimo jiné další sbírka glos a postřehů Už hořela, když jsem si do ní lehal nebo románová pentalogie Třetí přání. Zatím poslední položkou ve Fulghumově bibliografii je román Drž mě pevně, miluj mě zlehka.

'Mám Čechy rád'

Fulghumovy knížky vzbudily pozitivní ohlas nejenom v jeho rodné Americe, ale také mezi českými čtenáři. První díl série Třetí přání dokonce vyšel česky dřív než anglický originál.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Sympatie mezi autorem a jeho českým publikem jsou navíc oboustranné. "Mám rád Čechy, český styl a české pivo," nechal se před časem slyšet Fulghum, jenž do Česka pravidelně jezdí představovat své nové knížky.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...