Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gauguinovy Tahiťanky přežily pokus o atentát

Kultura

  16:48
WASHINGTON - Zřejmě bez vážnějšího poškození přežil minulý týden pokus o útok jeden z nejslavnějších obrazů francouzského malíře Paula Gauguina Dvě Tahiťanky, který je v těchto dnech jednou z hlavních atrakcí souborné Gauguinovy výstavy ve washingtonské Národní galerii. Žena, jejíž jméno nebylo oznámeno, se podle webových stránek listu The Washington Post pokusila obraz poškodit a strhnout ze stěny.

žena se pokusila roztrhat slavný obraz francouzského malíře

Obraz z roku 1899 zobrazuje dvě tahitské ženy s odhalenými prsy, které drží kytici květů a misku s ovocem. Dílo do Washingtonu zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum umění. Bezprostředně po útoku zasáhla ochranka, která zabránila větším škodám. Žena byla obviněna z ničení soukromého majetku a pokusu o krádež. Při útoku nebyl obraz viditelně poškozen, ale o jeho skutečném stavu bude muzeum informovat až po zevrubné analýze.

Paul GauguinPaul Gauguin (1848 - 1903) byl slavný francouzský malíř, vůdčí osobnost postimpresionismu. Nejdříve tvořil v Paříži, pak ale odcestoval na ostrov Tahiti, který se mu stal inspirací do konce života. Mezi jeho slavná díla také patří Už nikdy a Dívky s květy mangovníku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!