Začal Febiofest. Ceny za přínos kinematografii získali Vášáryová i Bellocchio |
„S jeho oscarovým režisérem Florianem Gallenbergerem jsem už natáčel v roce 2006 v Číně. Mí rodiče byli v kontaktu s chilskými uprchlíky, věděl jsem o existenci této kolonie a při natáčení nám radil muž, který tam žil. Mohli jsme však ukázat jen zlomek brutality, která tam panovala,“ řekl herec, který se narodil v roce 1978 v Barceloně jako syn známého německého dokumentaristy a režiséra Hanno Brühla. Rodina, v níž byli i Francouzi, mu umožnila osvojit si evropské jazyky, což mu pomohlo při budování mezinárodní herecké kariéry.
Průlomem byl v roce 2003 snímek Goodbye Lenin!, ve kterém hrál milujícího syna přesvědčené komunistky, která strávila několik měsíců v kómatu, zatímco došlo koncem roku 1989 k rozpadu Německa a revolučním změnám v Evropě. Když se matka probere, syn se snaží vše v jejím okolí uvést do stavu před pádem berlínské zdi.
„Tento snímek vše nastartoval, dostal jsem nějaké ceny, agenti se o mě začali zajímat a díky tomu jsem dostal i roli v Tarantinových Hanebných panchartech,“ uvedl s tím, že z původně artového filmu se stal fenomén. Vznikl v pravou chvíli, v době určité nostalgie a měl úspěch v řadě zemí.
Febiofest uvádí i rakousko-německé drama Občanská výchova o třech mladých idealistech, kteří svérázným způsobem bojují proti vyšší společenské třídě. K Brühlovým zámořským snímkům patří akční thriller Bournovo ultimátum (2007). Ztvárnil i legendárního pilota Formule 1 Nikiho Laudu ve filmu Rivalové. Scénář napsal další host Febiofestu Peter Morgan.
„Škoda, že se s ním v Praze nepotkám. Jako Němec jsem v tomto snímku hrál Rakušana - to nemají moc rádi. S Laudou jsem se setkal. Volal mi v šest ráno, ať si toho s sebou moc neberu, kdybychom si vzájemně nesedli. Nakonec vše dobře dopadlo. Přečetl jsem jeho biografii, udělal zkoušky na Formuli 3 a on mi spoustu věcí vysvětlil. Potěšilo mě, že se mu snímek líbil, jinak bych se nikdy nemohl vrátit do Rakouska,“ řekl Brühl. Ke svým jazykovým schopnostem poznamenal, že se mu vždy líbil citát Karla V. z 16. století. Ten španělsky mluvil s Bohem, francouzsky s milenkou a německy se svým koněm.
Brühl vítá, že má možnost hrát ve filmech různých žánrů. „Snažím se být stále jiný, beru to jako výzvu. Když se ale dívám zpět, vidím, že jsou pro mě důležitější snímky zabývající se něčím hlubším. Ale spokojen nejsem, jsem silně sebekritický,“ dodal.
Česko-slovenská filmová databáze csfd.cz sdružující tisíce fanoušků hodnotících filmy mu na tiskové konferenci udělila skleněnou plaketu s jeho portrétem. Ocenila tak, že Rivalové jsou nejlepším filmem roku 2013.
Další cenu převzali zástupci Febiofestu. Gabriel Gustavo Lerman jim předal plaketu Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood Foreign Press Association), která uděluje Zlaté glóby, jako uznání pražskému festivalu.