Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní cenu na Anifilmu získal polský snímek Zabij to a opusť město

Kultura

  22:41
Liberec - Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé na 20. ročníku mezinárodním festivalu Anifilm získal v Liberci snímek Zabij to a opusť město polského režiséra Mariusze Wilczyńského. Je to jeho první celovečerní film, pracoval na něm 11 let.

Zabij to a opusť město foto: Outsider Pictures

Cenu pro nejlepší celovečerní film pro děti získal snímek Vlkochodci v režii Rosse Stewarta a Tomma Mooreho. V kategorii dětských filmů porota udělila i zvláštní uznání snímku Myši patří do nebe české režijní dvojice Denisa Grimmová a Jan Bubeníček, která získala i cenu diváků.

Vítěze dnes organizátoři vyhlásili v libereckém divadle. V kategorii krátkých filmů zvítězil indonéský snímek Javánka Anna režisérky Fatimah Ronyové a nejlepším studentským snímkem byl polský film Jsem tady režisérky Julie Orlikové. Mezi nenarativními a abstraktními animacemi získal hlavní cenu snímek gruzínské režisérky Mariam Kapanadzeové Opuštěná vesnice a nejlepším videoklipem je francouzsko-nizozemské video Jo Goes Hunting: Careful režisérky Alice Saeyové.

V kategorii VR (virtuální realita) filmů uspěly Proměny režiséra Jonathana Hagarda. Cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší česká hra Radima Jurdy Creaks.

Na festivalu se udělovaly i národní ceny Český obzor. Za nejlepší animované dílo vybralo 114 členů Rady animovaného filmu studentský snímek Rudé boty od Anny Podskalské. Za nejlepší zakázkové dílo označili spot Radioterapie na Žlutém kopci v režii Noemi Valentíny, za nejlepší videoklip Pavel Čadek: Tanči od režisérky Aliony Baranové a za nejlepší film Barevný sen od Jana Baleje.

Šestidenní festival Anifilm skončí v Liberci v neděli a stejně jako loni ho ovlivnila koronavirová pandemie. Místo obvyklého květnového termínu se konal na konci června a bylo třeba dodržovat protiepidemická opatření s povinnou akreditací a prokazováním bezinfekčnosti. I tak ho považuje ředitel festivalu Tomáš Rychecký za vydařený. „Spokojený jsem hodně moc. Byl to překvapivě navštěvovaný ročník, lidé se chtějí bavit a rozhodně jsou ta čísla návštěvnosti vyšší než loni „ řekl. Všechny programy Anifilmu navštívilo přes 20 tisíc lidí, což je dvakrát více než loni.

V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo deset celovečerních filmů, 38 krátkých filmů, 32 filmů studentských, 15 videoklipů, 19 abstraktních a nenarativních snímků a 18 VR filmů. Soutěžilo také 15 počítačových her. V národní soutěži Český obzor se ve čtyřech kategoriích utkalo 54 filmů z ateliérů českých animátorů. V doprovodných filmových programech pak bylo k vidění 246 krátkých a 16 celovečerních filmů.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat