Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé se už týdny hádají, jestli je Smrtonosná past vánoční film. Hlasujte v anketě

Kultura

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Sám doma, Anděl Páně, Láska nebeská. Většina stálic vánočních televizních programů nepotřebuje delší diskusi. Na sociálních sítích a různých webech však vznikl spor, který si vyžádal i pozornost uznávané britské společnosti YouGov, která se soustředí na výzkum internetového trhu. Otázka byla prostá: dá se film Smrtonosná past (Die Hard) považovat za vánoční?

Newyorský policista John McClane přijíždí do Los Angeles na Vánoce za svou manželkou, která se zrovna účastní vánočního večírku v rozestavěném mrakodrapu firmy Nakatomi. foto: Twentieth Century Fox.

Krom těch, kteří o filmu nikdy neslyšeli, se při vyslovení této otázky začnou okamžitě formovat dva tábory. Oba jsou nezlomně přesvědčené o své pravdě a ochotni se na ni prát.

Co je tedy vánočního na filmu, kde se upocený bosý, upocený policista prochází po roztříštěném skle, aby zastavil tlupu německých teroristů v mrakodrapu v Los Angeles v čele s Alanem Rickmanem?

Je to vlastně prosté: film se odehrává o Vánocích, dokonce přímo na štědrovečerním večírku. A to se pojí s dekoracemi, koledami - a pro některé zapálenější fanoušky dokonce se symbolikou, která hlavního hrdinu Johna McClana (Bruce Willise) modeluje jako samotného Santu Clause či Otce Vánoc.

„Smrtonosná past není vánoční film, pouze se odehrává o Vánocích, jako Smrtonosná zbraň,“ argumentoval na Twitteru filmový kritik Toby Earle. O status filmu Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon) se vedou podobné diskuze, jako o Smrtonosné pasti - nejde přitom o filmy spadající do jedné série, byť by to český překlad mohl evokovat. Stejně je to i například se snímkem Batman se vrací z roku 1992 - a ostatně i druhým dílem ze série Smrtonosná past, který se opět odehrává na Štedrý den, tentokrát na letišti.

Smrtonosná past podle některých renomovaných serverů a časopisů však není pouze vánoční film - prý je to rovnou ten nejlepší vánoční film, co existuje. Podle Forbes je „všechno, co by vánoční film měl být, vždycky a navěky. Dobro versus zlo, zabalené jako vánoční dárek, který je zavázaný lesklou mašlí vyrobenou z explozí a kulek.“ Server Empire online navíc vytvořil žebříček 30 nejlepších vánočních filmů a Smrtonosnou past dal na jeho vrchol s tím, že není lepšího vánočního dárku, než jsou přemožení teroristé. Oba články citoval i časopis Maxim, který také dlouhodobě brání status filmu jakožto vánočního klenotu.

‚Čistý Dickens‘

S Earlem nesouhlasil například historik Greg Jenner. Ten mu Twitteru odpověděl, že „Vánoce jsou omezené, ritualizované časové období karnevalového obratu, během kterého se vyděděnci a bezmocní na chvíli povznesenu nad hierarchické struktury. John McClane je klasickým vánočním vyděděncem, který triumfuje nad sobeckostí a prodejností,“ tvrdí Jenner. „Je to čistý Dickens. Akorát se samopaly,“ dodal.

Nejlepší vánoční film? V žebříčku je i Smrtonosná past

Twitterové hašteření nabylo takových obrátek, že se britská společnost YouGov rozhodla obrátit na lid. „Po brexitu se zdálo, že většině Britů se nedá věřit, a přesto jsme jim nechali konečné slovo ohledně toho, jestli je Smrtonosná past vánoční film nebo ne,“ komentovala britská redaktorka serveru Metro.co.uk. „A opět přišli se špatnou odpovědí,“ dodala.

Jako policista se rozhodne jednat a tím začíná jeho osobní a osamocený boj...
Vybírá si však špatný čas, neboť budovu obsadí německý terorista Hans Gruber...

Pouhých 30 procent respondentů totiž věří, že Smrtonosná past je vánočním filmem. 52 procent ho za něj naopak nepovažuje, a 18 procent nemělo vyhraněný názor. Obdobně ještě YouGov vytvořila anketu druhou, kde se tázala obecněji - tedy zda film, který se odehrává o Vánocích, ale není o Vánocích, je stále filmem vánočním. Čísla se prakticky shodovala.

YouGov mimo jiné data poskytl i v kontextu stranické loajality respondentů, a politický konzervatismus se promítl i do toho kinematografického. Nejmenší zastoupení mezi lidmi, kteří si myslí, že by se Die Hard a podobné filmy daly považovat za vánoční, totiž patří mezi voliče UKIPu a konzervativců.

Anketa

Považujete Smrtonosnou past za vánoční film?

Ano. 550
Ne. 182
Nevím. 10

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...