Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Irglová a Hansard dostali Oscara

Kultura

  5:18
Los Angeles - Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku. Ocenění americké filmové akademie dostali za skladbu Falling Slowly z irského snímku Once.

Markéta Irglová a Glen Hansard. foto: AFP

Poslechněte si: Vítězná píseň tak, tak ji Irglová s Hansardem zahráli na předávání Oscarů

Oscara převzal zjevně dojatý pár od hollywoodské hvězdy Johna Travolty. Poděkovat stačil původně jen Hansard. Když k mikrofonu přistoupila Irglová, mohla říci jen "Děkuji vám", protože orchestr, umístěný pod pódiem, začal hrát znělku a ocenění museli odejít z jeviště. Po reklamní přestávce ale k překvapení celého sálu přivedl moderátor večera Jon Stewart Markétu Irglovou znovu na pódium a proti zažitým zvyklostem jí dal druhou šanci ke krátkému proslovu.

Podívejte se na video z předávání ceny


"Tohle je tak důležité nejen pro mě, ale i pro ostatní nezávislé umělce, kteří se tak snaží. Nebojte se snít a doufat, ta naděje nás všechny spojuje," řekla hezkou a plynnou angličtinou Irglová, kterou diváci ocenili nadšeným potleskem. Stejného uznání se dostalo oběma interpretům už dříve během galavečera, kdy na jevišti Divadla Kodak a v doprovodu velkého orchestru zazpívali svou v tu chvíli teprve nominovanou skladbu.

Přečtěte si: Recenze filmu Once

Oskar za píseň Falling slowly z filmu Once.Markéta Irglová, oděná do černých elegantních šatů, byla výzvou k návratu na scénu překvapena stejně jako ostatní. "Když jsem přišla do zákulisí, řekli, že mě zase přivedou zpátky," popsala situaci. "Bylo to skvělé dostat tuto možnost. Jsem jim (pořadatelům) za to velmi vděčná."

Producent Oscarů Gil Gates vysvětlil nedopatření tím, že režisér ceremoniálu se v okamžiku, kdy Hansard domluvil, nedíval na scénu a dal pokyn orchestru, aby začal hrát. Určitě ji nechtěli poškodit, řekl. "Požádal jsem ji, aby šla zpátky. Požádal jsem Jona (Stewarda), aby ji přivedl zpátky. Byl to velmi emocionální okamžik," řekl producent.

Přečtěte si: Jak se Markéta Irglová, devatenáctiletá dívka z Valašského Meziříčí, přes noc stala miláčkem Hollywoodu?

Markéta IrglováNízkorozpočtový Once, v němž Irglová po boku Hansarda ztvárnila i hlavní ženskou postavu, získal v předvečer oscarové noci prestižní cenu pro nezávislé snímky Spirit Award. Již dříve obdržel řadu uznání, včetně ceny americké asociace filmových kritiků BFCA.

Přečtěte si: Rozhovor s Irglovou a Hansardem

Melodramatický snímek popisuje příběh české emigrantky, která se setká s dublinským pouličním muzikantem. V týdnu nabitém událostmi, kdy společně píšou písničky, zkoušejí a nahrávají ve studiu, se do sebe zamilují. Scénář filmu částečně inspirovaly skutečné Hansardovy osudy a snímek u amerického publika slavil velký úspěch.

Poslechněte si: Děkovná řeč Irglové (v angličtině)
Překlad děkovné řeči Irglové: "Zdravím všechny a hlavně chci moc poděkovat. Je to hrozně velká věc, nejen pro nás, ale pro všechny nezávislé hudebníky a umělce, kteří tráví většinu svého času bojem, a ten fakt, to, že tu dnes večer stojíme a můžeme držet tohle, je důkazem, že bez ohledu na to, jak bláznivé jsou naše sny, je to možné, a víte, je to fair play pro ty, kteří se odváží snít, a nevzdávejte se, a tahle píseň byla napsána z pozice naděje a naděje nás nakonec všechny spojuje bez ohledu na to, jací jsme, a takže díky všem, kdo nám na té cestě pomáhali, děkuji vám."Další ocenění
Vedle oscarové laureátky Irglové lze za český úspěch na letošním předávání Oscarů považovat i fakt, že v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film získal Oscara rakouský snímek Ďáblova dílna, který vznikl podle námětu Adolfa Burgera.

K českým kořenům se hlásí také americký animátor Jan Pinkava, spoluautor námětu animovaného snímku Ratatouille, který získal Oscara v kategorii nejlepší animovaný film. Zatím poslední velký českým úspěchem na Oscarech bylo udělení ceny za neanglicky mluvený film snímku Kolja Jana a Zdeňka Svěrákových před jedenácti lety. Stejnou cenu získaly v 60. letech minulého století ještě československé filmy Obchod na korze dvojice Ján Kádár a Elmar Klos a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela. Mezi držitele Oscara patří i režisér Miloš Forman, který žije a pracuje v USA, a výtvarník Theodor Pištěk.

Letošnímu jubilejnímu předávání filmových Oscarů vévodil snímek Tahle země není pro starý bratří Joela a Ethana Coenových, který získal čtyři zlaté sošky včetně ceny za nejlepší celovečerní film a za nejlepší režii.

Nejlepším hercem filmové sezony se stal Brit Daniel Day-Lewis za svůj výkon v dramatu Až na krev. Oscara za ženský výkon v hlavní roli dostala francouzská diva Marion Cotillardová za film Edith Piaf.

Oscara získal

nejlepší film: Tahle země není pro starý

nejlepší režie: Joel Coen a Ethan Coen (Tahle země není pro starý)

herec v hlavní roli: Daniel Day Lewis (Až na krev)

herečka v hlavní roli: Marion Cotillardová (Edit Piaf)

herec ve vedlejší roli: Javier Bardem (Tahle země není pro starý)

herečka ve vedlejší roli: Tilda Swintonová (Michael Clayton)

nejlepší animovaný film: Ratatouille

neaglicky mluvený film: Ďáblova dílna

nejlepší dokument: Taxi to the Dark Side

speciální efekty: Zlatý kompas

kamera: Až na krev

kostýmy: Královna Alžběta: Zlatý věk

hudba: Pokání

filmová píseň: Falling Slowly

výprava: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

střih: Bourneovo ultimátum

zvuk: Bourneovo ultimátum

adaptovaný scénář: Tahle země není pro starý

původní scénář: JunoNovodobý western Tahle země není pro starý byl mimo cenu za nejlepší snímek a režii odměněn také v kategorii nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli, kde svou šanci proměnil španělský herec Javier Bardem, a v kategorii nejlepší scénář podle původní předlohy. Příběh z drsného prostředí mexicko-texaské hranice byl natočen podle stejnojmenného románu Cormacka McCarthyho, který se stal loňským laureátem Pulitzerovy ceny za beletrii.

Druhý nejvyšší počet Oscarů - tři - získal překvapivě snímek Bourneovo ultimátumrežiséra Paula Greengrasse, v němž si roli bývalého agenta CIA zahrál Matt Damon. Film dostal mimo jiné zlatou sošku za nejlepší střih a zvuk.

Největší soupeř vítězného snímku Tahle země není pro starý - film Až na krevrežiséra Paula Thomase Andersona - byl oceněn ve dvou kategoriích včetně nejlepšího herce v hlavní roli. Oscara tak za roli ropného magnáta Daniela Plainviewa podle očekávání získal Daniel Day-Lewis.  Dva Oscary získal také snímek Edith Piaf, natočený v česko-francouzsko-britské koprodukci. Za roli slavné francouzské zpěvačky byla oceněna Marion Cotillardová; která je nominována i na Českého lva a v pátek dostala francouzskou cenu César. Snímek získal i cenu za nejlepší make-up.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Britka Tilda Swintonová, která si zahrála v právnickém dramatu Michael Clayton.

Jako nejlepší dokument byl vyhlášen snímek Taxi to the Dark Side režiséra Alexe Gibneyho o afghánském taxikáři, který byl ubit k smrti americkými vojáky.

Britské drama z druhé světové války Pokání, které patřilo k původně favorizovaným snímkům, uspělo pouze v kategorii nejlepší filmová hudba.

Autor: