Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irglová s Hansardem vydávají 'rozchodovou desku'. Hudba je spojuje

Kultura

  13:52aktualizováno  17. října 18:45
PRAHA - Pod hlavičkou The Swell Season vydává Markéta Irglová a Glen Hansard novou desku Strict Joy. Vyjde 27. října na labelu Anti. Irglová prohlásila, ze jí nebude vadit, když se o albu bude mluvit jako o "rozchodovém".

The Swell Season foto: Conor Masterson

Strict Joy je nástupce jejich první společné, úspěšné desky, soundtracku k nezávislému snímku Once. Soudtrack k filmu, resp. pilotní skladba Falling Slowly, získal Cenu akademie v kategorii Nejlepší původní skladba.

Přestože se pár mezitím rozešel, jejich profesionální spolupráce pokračovala. Nová deska, pojmenovaná podle díla irského básníka Jamese Stephense, obsahuje dvanáct nových autorských skladeb, které vznikly v průběhu loňského roku. Nahrávku doprovází ještě dokument, který mapuje jejich "období velkých změn".

"Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory," řekla Irglová deníku New York Times.

Desku produkoval sám Glen Hansard s pomocí Petera Katise (který spolupracoval např. s kapelami The National nebo Interpol) a písničky byly natočeny v jeho Tarquin Studios. Na albu se objevuje řada hostů, od členů Frames, Hansardovy domovské kapely, přes Javiera Mase, který doprovází např. Leonarda Cohena, až po Chada Taylora z Chicago Underground Duo a členy kapely Levona Helma.

Nové skladby jsou ke slyšení téměř všechny na kanále serveru YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=iYbHuso_auw&feature=related.

Zamilovaný pár byl spíše filmovou fikcí
Markéta Irglová se hudbě pravidelně věnuje už od svých sedmi let. Začínala hrou na klavír, aby k němu přidala v devíti letech kytaru. Osudové pro ni bylo setkání s Glenem Hansardem, kdy jejich umělecké partnerství nastartovalo famózní kariéru. Během pár let jejich spolupráce o nich věděl, alespoň na okamžik, celý svět a jejich uměleckou úroveň dokonce ocenili američtí filmoví akademici udělením Oscara za píseň k filmu Once.

Dlouho spolu kamarádili a jejich vztah přerostl v milostný teprve až po natočení filmu. Po jejich rozchodu v lednu 2009 Hansard před novináři připustil, že jejich zamilovaný pár byl spíše filmovou fikcí. Jako hudebníci spolu nadále spolupracují. Nyní plánují další společné turné.

"Kdybych byla rozervaná kvůli tomu, co se stalo, jak to pokračovalo a co z toho vzniklo, pravděpodobně by vše šlo velmi těžko. Náš základní vztah ale vždycky bylo přátelství a hudba," podotkla Irglová v New York Times. Podle Hansarda jim nahrávání desky i o tom, co se dvojici stalo, pomohlo rozchod překonat. "Myslím si, že když vejdete do temnot a zpíváte o svém smutku a o své ztrátě, opravdu o tom zpíváte, zpíváte pravdu svého smutku. Když si to pak přehráváte, může to přinést jenom dobro," řekl hudebník.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat