Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazyk Esperanto žije, v Liberci se setkají jeho studenti a příznivci

Kultura

  17:37
LIBEREC - Asi čtyři stovky mladých lidí z celého světa se vypraví do Liberce, aby se ve dnech 18. - 25. července zúčastnili 65. Mezinárodního kongresu esperantské mládeže. Součástí kongresu bude i program pro veřejnost.

Vlajka Esperanta foto: Reprofoto

Esperanto

Esperanto vytvořil v roce 1887 polský oční lékař Ludvík Lazar Zamenhof. Žil v polském Bialystoku, tedy místě častých národnostních konfliktů. Byl přesvědčen, že pokud světu nabídne jednoduchý a spravedlivý dorozumívací prostředek, mezinárodní a etnické konflikty ustanou.
Jazyk tvoří 16 gramatických pravidel a neobsahuje téměř žádné výjimky. Esperantisty ve světě reprezentuje Světový esperantský svaz (Universala Esperanto-Asocio, UEA) a mladí do třiceti let se sdružují ve Světové organizaci esperantské mládeže (Tutmonda Esperantista Junulara Organizo, TEJO).
V České republice působí Český esperantský svaz (Ĉeĥa Esperanto-Asocio, ĈEA) a Česká esperantská mládež (Ĉeĥa Esperanto-Junularo, ĈEJ).

Vůbec poprvé v historii esperantského hnutí se Mezinárodní kongres esperantské mládeže uskuteční na území České republiky. Jedná se o největší každoroční setkání mladých esperantistů na světě. Účastníci pocházejí ze všech částí světa, přijíždějí na týden a jejich počet obvykle dosahuje 300-500, ačkoliv některé ročníky zaznamenaly více než 1000 účastníků. Každý rok se setkání pořádá v jiné zemi a prostřednictvím svých zemských sekcí ho organizuje Světová organizace esperantské mládeže.

První ročník proběhl v roce 1938 v nizozemském Groetu. V posledních letech se setkání konalo v Sarajevu v Bosně a Hercegovině (2006), ve vietnamské Hanoji (2007) či v maďarském Szombathely (2008). Ve dnech 18. až 25. července 2009 ho bude v Liberci hostit Česká esperantská mládež ve spolupráci s mladými esperantisty z Německa a Polska. Jako průvodní téma setkání byla zvolena "Svoboda" – i vzhledem k tomu, že v esperantu má slovo "liberec'" právě takovýto význam.

Kurzy pro začátečníky i pokročilé
"Typický program zahrnuje prezentace, diskuse, tvůrčí dílny, kurzy, hry, pohybové aktivity, exkurze, kulturní a také bohatý večerní program – koncerty esperantské hudby, diskotéku, promítání filmů s esperantskými titulky, hospodu, čajovnu... A samozřejmě zůstává spousta času i na povídání si s přáteli a navazování nových známostí. Pro začátečníky je také připraven speciální mezinárodní kurz esperanta, pro pokročilé pak kurzy zdokonalovací," říká předseda kongresu Marek Blahuš.

Široké veřejnosti se kongres otevře při koncertu zpěváka JoMo ve středu 22. července ve 20:30 hodin na náměstí Dr. E. Beneše před libereckou radnicí. Zpěvák původem z Francie dokáže vždy roztančit celé publikum. Tentokrát chce překonat rekord v počtu jazyků, kterými své písně zazpívá. Výsledek se následně objeví v Guinessově knize rekordů.

Na stejném místě ve čtvrtek 23. července od 14 do 18 hodin proběhne Kulturní a jazykový festival (Kultura kaj Lingva Festivalo, KLF), během něhož se prezentují zpravidla všechny zúčastněné národy. Účastníci kongresu a místní obyvatelé se tak seznámí s kulturami z celého světa, s tradičními písněmi i tanci, oblíbené bývá přeříkávání jazykolamů v jazycích pro návštěvníky neznámých. Jazyky se nejen lámou, ale také oblažují pochutinami, které účastníci přivezli ze svých domovů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!