Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam lákali komunisti na nákupy? 'Kotvy máje ožívají', podívejte se

Kultura

  11:00
PRAHA - Přijďte si připomenout, kde se nakupovalo za minulého režimu. Výstava Kotvy máje, která má v úterý vernisáž, představí čtrnáct nejvýznamnějších českých obchodních domů, jejichž návrhy a realizace spadají do 60. a 70. let 20. století, a které sehrály v české architektuře tohoto období nezastupitelnou roli. Jde nejen o nejznámější objekty typu Kotvy či Máje, ale i regionální obchodní domy v Pardubicích, Olomouci, Ústí nad Labem či Plzni.

OD Ústí nad Labem.

Své místo vedle plnosortimentních priorů získaly také Dům bytové kultury v Praze, Don v Hradci Králové specializovaný na módu a doplňky i největší domy výrobních a spotřebních družstev. Stranou zájmu nezůstalo ani již neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd.

Výstava KOTVY MÁJE.

Kromě funkčních odlišností a geografické různosti je ve výběru zachována i varieta problémů a témat, a to v architektuře

KOTVY MÁJE

České obchodní domy 1965-
1975


vernisáž výstavy: úterý 1. března 2011 v 18 hodin

přednáška a křest knihy: úterý 15. března 2011 v 18.30 hodin

místo konání: Galerie VŠUP, náměstí Jana Palacha 80, Praha 1

termín: od 2. do 19. března 2011

kurátor a editor publikace: Mgr. Ing. arch. Petr Klíma

samotných staveb i v jejich urbanistickém kontextu. V projektu jsou prezentovány jak objekty solitérního charakteru (DBK, Most), tak domy v urbanisticky exponovaných lokalitách (Máj, Prostějov či Olomouc). Nezastupitelné místo ve výběru mají vedle realizovaných domů i neuskutečněné a širší veřejnosti pravděpodobně neznámé návrhy – ať už jde o několik studií Aleny Šrámkové z doby jejího působení v pražském středisku Státního projektového ústavu obchodu, nebo o mimořádný návrh jihlavského Prioru Růženy Žertové. V krátkém průřezu se v rámci výstavy představí i soudobé slovenské obchodní domy.

OD Prior Pardubice.

Jedním z cílů projektu KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965 – 1975 je ukázat paletu přístupů k řešení typologické úlohy obchodního domu v tehdejším Československu, ať už šlo o ambici investora, přístup a pozici architektů, okolnosti vzniku projektů i realizací či koncepci i konstrukci staveb samotných. Na vybraných objektech lze zároveň charakterizovat tendence soudobé architektury a jejich reflexi a rozvíjení v domácích podmínkách. Skrze juxtapozici stávajícího stavu domů a jejich tehdejší či naopak do budoucna uvažované podoby jsou původní architektonické hodnoty konfrontovány se současnými přístupy. Nejvýrazněji se tak děje v případě libereckého obchodního střediska Ještěd nahrazeného centrem Forum Liberec.

Dalším z cílů projektu je v té souvislosti pokračování společenské debaty jak o smyslu ochrany a respektování původních staveb, jež se staly nedílnou součástí historie české architektury i kolektivní paměti naší společnosti, tak i o významu a možnostech jejich proměn.

OD Prior Olomouc.

Výstavu s dvoutýdenním odstupem doprovodí publikace, jež sleduje základní linii expozice. Vedle bohaté obrazové dokumentace nabídne i textové profily, které jednotlivé objekty podrobněji představí.

OD Kotva Praha.

Texty k Máji a Prioru v Pardubicích mají ambici být poměrně podrobnou sondou do architektury obchodních domů pozdních šedesátých resp. první poloviny sedmdesátých let dvacátého století, kdy postupující normalizaci a husákovskému režimu navzdory doznívaly ještě některé ideje zlatých šedesátých.

OD Budoucnost Havířov.

V den křtu knihy, tj. 15. března 2011, se v místnosti 115 v budově VŠUP uskuteční také veřejná přednáška. Součástí projektu je i spuštění webových stránek, fungujících jako databáze informací a materiálů k tématu, případně i jako obdoba výstavy ve virtuálním prostoru.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....