Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kdo chce řídit Národní divadlo? Jména už unikla

Kultura

  14:30
PRAHA - O vedení Národního divadla se uchází jeho současný ředitel Ondřej Černý nebo režisér Tomáš Šimerda. Ministerstvo kultury však má prý již svého vlastního favorita.

Ondřej Černý foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Uzávěrka výběrového řízení na ředitele Národního divadla a Státní opery, které vyhlásilo ministerstvo kultury, zítra končí. Úřad však konkrétní detaily řízení, které připravuje náměstek Radek Zdráhal, spíše tají, případně zamlžuje.

To vše vyvolává velké pochybnosti o jeho regulérnosti a kritika se ozývá z mnoha stran, naposledy tento průběh ostře kritizoval ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák, který zaslal médiím prohlášení, proč se konkursu nezúčastní. Zde uvedl, že transformace, která spojuje Národní divadlo a Státní operu je za dané situace nesmyslná a především nepřipravená.

Podle něj dosavadní průběh řízení nahrává tomu, že post je připraven pro vytipovaného pretendenta. Vyslovil také požadavek, který opakovaně zaznívá, a to sice, aby řízení bylo zrušeno a vyhlášeno znovu a regulérně. Ministerstvo totiž zcela ignoruje požadaky odborné divadelní obce, aby byli pro tuto funkci osloveni lidé, kteří již prokázali schopnost vést vícesouborové divadlo. A aby řízení předcházela důkladná analýza stavu, jež by vedla ke konkrétnímu zadání.

Předem připravený výsledek?

V kuloárech se také již delší dobu hovoří o tom, že náměstek Zdráhal funkci připravuje pro ekonoma Tomáše Prouzu. Zdráhalovy postupy jsou hodnoceny jako vrcholně nekompetentní od samého počátku kauzy sfúzování Národního divadla a Státní opery. Je evidentní, že ministerstvo kultury velice podceňuje specifiku divadelního prostředí, domnívá-li se, že tak specifickou instituci jako Národní divadlo může řídit jakýkoliv manažer.

Ministryně Alena Hanáková již dříve popřela, že by bylo řízení zmanipulované a naopak tvrdí, že je dostatečně průhledné a veřejnost bude se vším seznámena. Dosud ale nic zveřejněno nebylo a na četné dotazy ministryně pouze uvedla, že nemůže sdělit jména členů výběrové komise, jelikož by oslovení členové mohli po svém zveřejnění z komise odstoupit.

Přesto však již některá jména pronikla na veřejnost. Údajně má v komisi zasednout pěvkyně Soňa Červená, jeden z tanečníků bratrů Bubeníčkových, operní kritik Josef Herman, dramaturg a překladatel Petr Štědroň a tři zahraniční intendanti.

Do dnešního dne se podle zdroje LN měli do výběrového řízení přihlásit již zmíněný Tomáš Prouza, dosavadní ředitel ND Ondřej Černý, režisér Tomáš Šimerda a ředitel Mětského divadla v Jablonci Pavel Žur.

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...