Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Klekí-petra a kytara z kostí dinosaura

Kultura

  12:00
Vypadá spíš jako obrýlený bílý otec Apačů z knih Karla Maye. Kytarista J Mascis z kapely Dinosaur Jr. je však ikonou amerického tvrdého alternativního rocku. Skupina právě vydala své jedenácté album Give a Glimpse of What Yer Not.

Rockový veleještěr. Kytarista J Mascis (uprostřed) a jeho Dinosaur Jr. jsou ikonami nezávislé scény. foto: LEVI WALTON

Přestože je J Mascis skutečně jednou z legend nezávislé scény, jedním z kmotrů stylu grunge, vládnoucího první půli 90. let, jehož dokonce samotný Kurt Cobain v roce 1989 neúspěšně lanařil do své Nirvany, jeho muzikantský rukopis je v kontextu oné scény výjimečný.

Zatímco alternativní rockeři zpravidla pohrdají instrumentální dovedností a kytarová sóla jsou pod jejich úroveň (a možná by byla, i kdyby je uměli hrát), J Mascis je se svou kytarou srostlý a zejména při koncertech neopomene příležitost se sólovým partem blýsknout. Není divu, že je jedním z velmi mála představitelů alternativní scény, kterým věhlasná nástrojářská firma Fender vyrábí signovaný model kytary. V tomto případě jde o typ Jazzmaster, který právě Mascis propagoval natolik, že je dodnes velmi populární i mezi velmi mladými hráči nejen okrajových rockových proudů.

Ostatně, název Mascisovy kapely, kterou založil v roce 1984, jako by přímo sváděl k úvahám, nakolik se cítí být ovlivněn rockovou klasikou. „Velké“ rockové kapely 70. a 80. let přece byly pohrdavě označovány za rockové dinosaury. Mascis ovšem za veleještěrské označení připojil ono Jr., tedy junior. Aby bylo jasné, že když už ne hrou, odlišuje se od svých hrdinů aspoň věkem.

Senior? Kdepak

Dnes je mu padesát a zlí jazykové tvrdí, že by skoro bylo na čase Jr. vyměnit za Sr., senior. To by ovšem Mascis nemohl dělat tak mladickou, energickou, nápaditou muziku, jakou dělá. Jakou slyšíme právě z nového alba Give a Glimpse of What Yer Not. Desku natočila sestava, která kapelu zakládala a která se po několikaleté pauze zase sešla v roce 2005, tedy kromě Mascise ještě bubeník Murph a basista Lou Barlow. Ten je druhou hlavní postavou Dinosaur Jr. a jeho chytré a přitom neuvěřitelně hybné linky jsou neméně typickým znakem skupiny jako leaderova kytara. Barlow na album přispěl také autorsky a pěvecky: jeho Love Is... vlastně desku dělí na dvě poloviny a je úplně jiná než všechny ostatní, nejen tím, že v ní hraje velkou roli akustická kytara, ale vůbec jakýmsi až „šedesátkovým“ oparem. A basistova závěrečná Left/Right zase ukazuje, proč tuhle kapelu tolik uctívali grungeři.

Ostatní písně jsou Mascisovy, zasahují poměrně široké výrazové spektrum, ovšem vždy sjednocené základními prostředky, ve kterých se vlastně Dinosaur Jr. vrátili až někam ke svým začátkům. Odjakživa se mluvilo o tom, v čem všem je Mascis podobný Neilu Youngovi. A nejen vysoký zpěv, ale i styl melodických sól jako v úvodní Goin’ Down, specifická výrazová melancholie jako v Be a Part nebo garážový „rozkodrcaný“ sound příznačný pro Youngovy Crazy Horse zde v písni I Told Everyone napovídají, že na této inspiraci něco je. Jsou tu ale i písně vysloveně hitové jako singlovka Tiny anebo Lost All Day, jež průzračným soundem upomíná na tvůrce typu Toma Pettyho.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat