Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knižní veletrh bude ve znamení Simiona Výtažníka

Kultura

  8:00
PRAHA - Hostem letošního pražského knižního veletrhu je Rumunsko, hlavním tématem bude komiks.

Knižní veletrh Svět knihy foto: archiv LN

Rumunsko a jeho literatura jsou čestným hostem letošního veletrhu Svět knihy. Bude se konat od 17. do 20. května na Výstavišti v Holešovicích a jeho hlavními tématy jsou literatura černomořské oblasti a komiks.

Rumunsko se veletrhu účastní pravidelně, letos ale jako čestný host představíme 12 našich nejvýznamnějších autorů, řekl ředitel Rumunského kulturního institutu v Praze Mircea Dan Duta. Mezi autory bude i Petru Cimpoesu, jehož kniha Simion Výtažník zvítězila roce 2007 v tuzemské soutěži Magnesia Litera a její autor už na veletrh přijel tehdy. Vedle literatury se letos na veletrhu představí také rumunské divadlo, film, komiks a lidová kultura.

Jiří Našinec, který přeložil mimo jiné právě Simiona Výtažníka, připomněl, že na Karlově univerzitě se rumunština vyučuje již 130 let. Za posledních přibližně šest let vyšlo v českém překladu 25 knih rumunských autorů včetně těch, kteří z Rumunska odešli a píšou v jiném jazyce, jako třeba nositelka Nobelovy ceny Herta Müllerová.

K čestnému hostu veletrhu se váže i téma literatura černomořské oblasti, do níž patří ještě Bulharsko, Gruzie, Abcházie, jižní část Ruska, Turecko a Ukrajina. I z těchto zemí přijedou spisovatelé, kteří budou debatovat o své tvorbě a podepisovat své knihy.

Představí se nejznámější čeští tvůrci komiksu

Komiksu se bude věnovat velká výstava v Průmyslovém paláci, která představí nejznámější české tvůrce komiksu. Připraveny jsou dílny, besedy, promítání filmů i speciální komiksový veletržní stánek.

První den veletrhu je určen odborníkům, v pátek a v sobotu pak stojí základní vstupné 100 korun, v neděli 50 korun. Pořadatelem veletrhu je Svaz českých knihkupců a nakladatelů, finančně se na něm podílí ministerstvo kultury (600 tisíc korun), pražský magistrát a velvyslanectví USA. Pořadatelé ale dostávají peníze také od vystavovatelů, kteří platí registraci a pronajatou výstavní plochu. Loni veletrh navštívilo 38 tisíc lidí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat