Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec Cannes bude patřit Karlínu a Formanovi

Kultura

  17:09
PRAHA - Závěr mezinárodního filmového festivalu v Cannes bude patřit díky producentům ze společnosti Negativ i Čechům. Koprodukčně se totiž podílejí na hvězdně obsazeném snímku francouzského režiséra Christopha Honoré s názvem Milovaní, který bude mít premiéru u příležitosti slavnostního zakončení blížícího se 64. ročníku této přehlídky.

Milovaní - zleva Miloš Forman, Catherine Deneuveová a Chiara Mastroianni foto: Reprofoto

Ve filmu hrají Catherine Deneuveová, Ludivine Sagnierová, Chiara Mastroianniová a jednu z hlavních rolí v něm ztvárnil i režisér Miloš Forman. "Ve vedlejších rolích se objeví také Zuzana Kronerová, Václav Neužil, Pavel Liška a Zuzana Onufráková," sdělila mluvčí Negativu Martina Reková.

Honoré navazuje na úspěchy

Francouzsko-britsko-český snímek uvidí první diváci 22. května v Cannes hned poté co porota vedená Robertem de Nirem předá ceny vítězům. "Je pro nás velká čest, že jsme koproducenty filmu, jenž uzavře tento festival," komentoval to Pavel Strnad z Negativu. Hlavním producentem snímku je totiž francouzská společnost Why Not Productions, která se koprodukčně podílela na filmech režiséra Bohdana Slámy, které Negativ produkoval.

Milovaní - Ludivine Sagnierová a Zuzana Kronerová

"I proto nás těší, že jsme jim mohli jejich pomoc částečně vrátit," dodal Strnad. Snímek podpořil i Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Režisér Christophe Honoré navazuje s Milovanými na úspěch svého předcházejícího filmu, muzikálu Písně o lásce, který byl v roce 2007 uveden v Cannes v hlavní soutěži a získal také Césara za nejlepší hudbu.

Miloš Forman s Chiarou Mastroianni

Příběh filmu zahrnuje časové období více než čtyřiceti let, odehrává se především v 60. a 90. letech minulého století. Na začátku příběhu odchází Madeleine (Ludivine Sagnierová a po letech Catherine Deneuveová) z Paříže za svým českým manželem Jaromilem (Rasha Bukvic a Miloš Forman) do Prahy.

Tanky v Karlíně

Po příchodu sovětských vojsk však utíká se svojí dcerou zpátky do Paříže. "V Čechách se natáčely především scény invaze vojsk v roce 1968. Obyvatelé pražské čtvrti Karlín tak byli loni na podzim opět svědky toho, jak se ulicemi valí ruské tanky," uvedla Kateřina Černá z Negativu.

Podle ní bylo zajímavou zkušeností podílet se na filmu, který se pohybuje na hraně muzikálu a romantického dramatu, žánrově tedy zcela odlišném od toho, co jsou v Negativu zvyklí točit.

Chystají se Čtyři slunce i Zázrak

Společnost Negativ patří od roku 1995 k nejvýznamnějším producentským společnostem v České republice. Na kontě má řadu mezinárodních i tuzemských ocenění, dlouhodobě spolupracuje vedle Bohdana Slámy (Divoké včely, Štěstí, Venkovský učitel) také s Markem Najbrtem (Mistři, Protektor) nebo Helenou Třeštíkovou (Marcela, René, Katka). Právě dokončuje animovaný celovečerní snímek Alois Nebel, natáčí nový film Bohdana Slámy Čtyři slunce a dokument Heleny Třeštíkové Zázrak.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...